ZROZUMIEĆ OLIWĘ. DLACZEGO TUTAJ, DLACZEGO CYSTERSI?
Współczesna Oliwa jak magnes przyciąga w równym stopniu rzesze turystów oraz mieszkańców. Jednak żeby w pełni zrozumieć Oliwę – jej kształt, położenie i historię – musimy się cofnąć kilka stuleci, do XI wieku, i przyjrzeć się cystersom i ich działalności.
Gdybyśmy dokopali się do korzeni zakonu cystersów okazałoby się, że glebą na którą padło ziarno, był bunt. Robert z Molesme, syn francuskiego rycerza, wstąpił do zakonu benedyktynów kiedy miał 15 lat – w 1044 r. Chociaż wspinał się po kolejnych szczeblach zakonnej kariery – aż do stopnia opata – Robertowi nie podobała się moralna kondycja współbraci. Dostrzegał ich rozprężenie, nieposłuszeństwo i odejście od ideału św. Benedyktyna z Nursji wyrażonego w słynnym haśle – ora et labora, módł się i pracuj.
Z tego powodu Robert był zadowolony, kiedy papież Grzegorz VII wskazał mu rolę przewodniczenia wspólnocie pustelniczej w Molesme. To właśnie tutaj znalazł swoją inspirację św. Bruno z Kolonii, który przebywał przez jakiś czas w Molesme, aby potem odejść ze swoimi towarzyszami i założyć Wielką Kartuzję – pierwszy klasztor kartuzów. Jednak z czasem również Molesme stało się ofiarą własnej popularności – opactwo wzbogaciło się i przyciągało ludzi skuszonych bogactwem, a nie perspektywą kontemplacji. Dlatego Robert raz jeszcze udał się na tułaczkę wraz ze swoimi najwierniejszymi towarzyszami…
Link do artykułu
#gdansk #trojmiasto #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #nauka #historia