#szwecja #ciekawostki #gwalt…

#szwecja #ciekawostki #gwalt #przestepczosc oraz #feminizm

Dzisiaj krótki news o wynikach narodowego badania bezpieczeństwa w Szwecji.

Zapraszam do obserwowania lub czarnolistowania tagu #gloszpolnocy

———————————————————————————————————————————————————————-

Wyniki narodowego badania bezpieczeństwa Szwedzkiej agencji przeciwdziałania przemocy [Brottsförebyggande rådet, w skrócie Brå – przyp. desen] zostaną w całości opublikowane w styczniu, ale już teraz można zauważyć silną tendencję wzrostową dotyczącą przemocy seksualnej wobec kobiet.

Między 2006 a 2012 rokiem liczba kobiet padających ofiarą przestępstw seksualnych była relatywnie stała. Z rokiem 2013 liczba ta podwoiła się i wzrastała stale (z wyjątkiem 2014) każdego następnego roku.

Z 2,5% w 2006 do 10,7% w 2017 roku.

W grupie wiekowej 16-24 liczba wskazywała na 34,4% kobiet dla roku 2017.

W ogólnym rozrachunku 6,4% ogółu ludności twierdzi, że była ofiarą przestępstwa seksualnego w zeszłym roku. Różnica między płciami jest jednak spora – 10,7 i 1,6 procent. [autor nie podaje jakiej płci dotyczy dana liczba, ale możemy się domyślać, że 10,7 dotyczy kobiet a 1,6 mężczyzn – przyp desen.].

– Ważne jest by pamiętać, że przestępstwa seksualne są rodzajem przestępstw, które zawierają w sobie szerokie spektrum nadużyć. Poczynając na łagodniejszych incydentach w postaci niewybrednych komentarzy, po bardzo poważne przestępstwa jak gwałt, mówi analityk Brå Maria Söderström.

Większość badanych najbardziej bało się włamania do mieszkania.

– Nie ma aż takiej wielkiej różnicy między płciami, kiedy mowa o lęku przed byciem ofiarą różnych typów przestępstw, z wyjątkiem gwałtów i napaści na tle seksualnym. Ten rodzaj lęku jest zdecydowanie częstszy wśród kobiet niż wśród mężczyzn, mówi analityk Brå, Sofie Ahlin.

Źródło: https://samnytt.se/sexualbrott-mot-kvinnor-okar-kraftigt/