Suhak stepowy (Saiga tatarica) – gatunek ssaka występujący w Rosji i Kazachstanie. W okresie świetności żył na stepach i półpustyniach całej Eurazji, a w plejstocenie również w Ameryce Północnej. Osiąga 100-140 centymetrów długości i 26-69 kilogramów masy ciała. Charakterystyczny nos w lecie filtruje pył i piach, które są wyrzucane w powietrze podczas migracji stad i ochładza krew zwierzęcia. W zimie natomiast ogrzewa powietrze zanim trafi do płuc. Rogi występują jedynie u samców. U populacji rosyjskiej osiągają one 28-38 centymetrów długości, a u mongolskiej – 22.
Okres godowy zaczyna się w listopadzie. Samce walczą o akceptację samic, a zwycięzca przewodzi grupą nawet 50 samic. Młode rodzą się na wiosnę. Z dwóch trzecich ciąż rodzą się 2 źrebięta, z pozostałych ciąż – pojedyncze młode.
Suhaki były powszechnie spotykane do drugiej połowy XIX wieku, kiedy rozpoczął się intensywny eksport ich rogów (w chińskiej tradycyjnej medycynie mają podobne właściwości do rogów nosorożców). Prawie zostały wytępione w latach 20. XX wieku, ale udało im się przetrwać i odnowić populację. W połowie XX wieku w ZSRR żyło ich już około 2 miliony. Podczas i po upadku ZSRR polowano na nie bardzo intensywnie. W Rezerwacie Czarnej Ziemi (nie jest to oficjalna nazwa, nie mogłem znaleźć polskiej, po rosyjsku to заповедник Чёрные земли) na początku XXI wieku żyło około 21 tysięcy suhaków. W 2010 było to już 81 tysięcy. Niedługo później wybuchła epidemia choroby atakującej między innymi płuca. Śmiertelność w zarażonych stadach wynosiła 100%. W maju 2010 roku znaleziono 12-26 tysięcy ciał. Do maja 2015 roku znaleziono 120 tysięcy martwych suhaków (jedna trzecia globalnej populacji) w regionie Betpak-Dala. Wydaje się, że tamtejsza populacja powoli się regeneruje. Do kwietnia 2016 liczba suhaków wzrosła tam z 31 do 36 tysięcy osobników.
W ciągu 15 lat wielkość populacji zmniejszyła się o 95%. Gatunek jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Nadal często pada ofiarą kłusowników. W 2014 na granicy Kazachstanu z Chinami przechwycono ładunek 2351 rogów suhaków. Były one w sumie warte około 11 milionów dolarów.
#fajnyzwierz – tag z opisami ciekawych gatunków zwierząt
#zwierzeta #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu