Pewnie każdy z was, drogie Mirki, widział ptasznika. Wielkie, włochate, niezbyt mądre stworzenia, które jedynie czekają na ofiarę, żeby najpierw ją dogonić, a potem złapać i zjeść. Czy wiecie jednak, że nie są one, a przynajmniej część z nich, aż tak prymitywne?
W skrócie ptaszniki można podzielić na dwie grupy, ptaszniki Starego i Nowego Świata, te drugie to zazwyczaj dość milutkie, mało agresywne stworzonka, które w 99% przypadków ratują się przed napastnikiem ucieczką, te pierwsze natomiast mają bardzo silny jad i instynkt obronny. Bardzo często nie bawią się w ucieczkę, podnoszą dwie pary przednich odnóży pokazując pazury jadowe i pełną gotowość obronną.
Istnieje natomiast pewna rodzina wielkich pająków z Indii i Sri Lanki – Poecilotheria. Rodzina dość
agresywnych, posiadający bardzo mocny jad nadrzewnych pająków, osiągających nawet 25 centymetrów w rozstawie odnóży. Obserwując te pająki badacze zauważyli przy nich częstą obecność malutkich żabek z rodzaju Kaloula.
Widziano największego i prawdopodobnie najbardziej niebezpiecznego ptasznika z rodzaju – Poecilotheria ornata – tolerującego małe żabki, mieszkające w jego własnym gnieździe. Co więcej spotkano również przypadki pająków, badających nogogłaszczkami skórę żabek, które nie uciekały przed wielkim drapieżnikiem. Dlaczego bardzo agresywny pająk, który nie posiada żadnych wyższych instynktów pozwala potencjalnej ofierze na życie w jego najbliższej okolicy?
Podejrzewano, iż jest to przykład komensalizmu, gdzie jedno ze stworzeń odnosi korzyści z obecności drugiego, które jednak nie otrzymuje z tej relacji nic.
Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż badacze zaobserwowali swoistą zemstę pająka na stworzeniach, które próbowały zjeść jaja żabki. Zapytacie więc – jaką korzyść odnosi ptasznik w tej relacji? Otóż kokony ptaszników często bywają ofiarami mniejszych owadów, przed którymi nie potrafią się one bronić, na przykład mrówek. I w tym momencie wkracza żabka, cała na biało, chroni ona gniazdo ptasznika przed małymi owadami w zamian za ochronę przed wężami, gekonami i innymi zwierzętami, będącymi w stanie zrobić jej krzywdę.
Obserwujemy zatem nie komensalizm, a mutualizm. Podobną relację zaobserwowano także wśród rodziny Xenesthis z Ameryki Południowej.
Ptaszniki uchodzą za najbardziej prymitywne z pająków, czy słusznie? Moim zdaniem nie do końca.
#ciekawostki #biologia #zwierzaczki #pajaki #ptaszniki #gruparatowaniapoziomu