Interpretacja piosenki Biała Armia:
„To Twoja flaga, nasz młody przyjacielu
Nie musisz kochać jej barw, o nie” – odniesienie do zmiany symboliki państwowej i armijnej w Niemczech, do transformacji Reichswehry w Wehrmacht, kiedy część żołnierzy kontynuowała noszenie starych insygniów aż do kampanii w Polsce.
„To Twoja armia i życie w ciągłym biegu” – ciągły bieg, aluzja do szybkiej wojny, Blitzkrieg
„Nigdy nie będziesz już sam” – Kameradenschaft plus liczebność Wehrmachtu, w szczytowym okresie sięgająca prawie 9,5 mln ludzi.
„Możesz wreszcie zachłysnąć się powietrzem
I unieść do góry jak ptak, he-hej” – aluzja do pierwszych akcji Legionu Condor i reaktywacji floty powietrznej po latach zakazu wersalskiego.
„Możesz wreszcie zabłądzić w wielkim mieście” – tutaj można się spierać, ale według mnie to jest trochę o przykrych porażkach i np. walkach miejskich w Stalingradzie.
„Urodziłeś się, by służyć nam” – odniesie o podporządkowaniu niemieckich sił zbrojnych partii nazistowskiej, wskazanie na system wodzowski.
„Właśnie nadszedł ten czas
Whoah, to jest właśnie ten czas” – hasło-zachęta, mimo że w OKH w 1939 mówiono że Wehrmacht nie jest gotowy do pełnowartościowej wojny, decydenci partyjni i ich zwolennicy w armii przekonywali że to dobry moment.
Ref.:
„Jesteś sterem” – aluzja do tego że narody Europy są zjednoczone przeciwko bolszewizmowi pod kierownictwem Niemiec i Wehrmachtu.
„białym żołnierzem” – wskazanie na doktrynę rasową NSDAP.
„Nosisz spodnie, więc walcz” – w armii niemieckiej kobiety nie pełniły funkcji bojowych, wskazuje się tu na męski charakter armii, na tradycyjny podział ról płciowych w ówczesnym państwie i systemie.
„Jesteś żaglem, szalonym wiatrem” – wspomniano już o odrodzeniu Luftwaffe, teraz kolej na rozwój Kriegmarine oraz na fantazję i spryt dowództwa.
„Twoja siła to skarb” – naturalnie chodzi tu o przedstawienie tego że żołnierze Wehrmachtu, jako część awangardy białej rasy według teorii NSDAP stanowią sobą sporą wartość, skarb.
„Bóg jest z nami” – dosłowne tłumaczenie napisu na klamrach „Gott mit uns”.
„jego prawda jak tarcza Cię ocali” – interpretacja poglądów tzw. Deutsche Christen, niemieckich chrześcijan, głównie luteran, którzy stanęli po stronie NSDAP
„Czekałeś na ten dzień tyle lat” – aluzja do lat 1918-1935, kiedy rozbudowa armii była praktycznie niemożliwa lub utrudniona, a niemieccy wojskowi musieli działać praktycznie w konspiracji żeby się szkolić, ich oczekiwań i nadziei wobec NSDAP i remilitaryzacji Niemiec.
„Ruszaj z nami, z wątłymi marzeniami, z ufnością, którą jeszcze masz” – twórcza reinterpretacja haseł na plakatach rekrutacyjnych „Komm zu uns”, połączona z nadzieją na odrodzenie potęgi Niemiec, m. in. poprzez silną armię i jej zdobycze
#heheszki #gruparatowaniapoziomu #muzyka #ciekawostki #historia