#f1 #ciekawostki
Jak poszatkowane profile tylnych skrzydeł sprawiają że bolid bardziej zasysa się do nawierzchni ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Case study: SF71H
Jak widzicie na załączonym obrazku, za pomocą flow-vis-paint strumienie powietrza opływające płaty tylnego skrzydła w miejscu gdzie skrzydło jest 'nacięte’ zaczęły się 'wyginać’ ku górze.
Ładniej i bardziej obrazowo zaznaczone jest to na pic. rel nr 2.
Dokładny przepływ powietrza który formuje się dzięki tym nacięciom za tylnym skrzydłem jest pokazany na pic. rel nr 3.
Wcięcia w bocznych elementach skrzydeł bolidów F1 pozwalają na wytworzenie się przepływu turbulentnego który sprawia że strugi powietrza płyną 'szybciej’, co przekłada się na to że dzięki szybszemu przepływowi powietrza zapewniony jest większy docisk aerodynamiczny w związku z wytworzeniem niższego ciśnienia w obszarze 'pod skrzydłem’, co przekłada się z kolei na większą różnicę ciśnień między obszarem 'pod’ i 'nad’ płatem tylnego skrzydła. Przyspieszanie przepływu strug powietrza w wyniku wytworzenia 'turbulencji’ to powszechny trick stosowany w różnych obszarach bolidu, poczynając na przednim skrzydle, przechodząc przez sekcję bargeboards (ta sekcja przy wlotach powietrza do silnika) i kończąc na tylnym skrzydle opisywanym w tym poście.
Ciekawostka: wcięcia w tylnych skrzydłach ze względu na generowanie 'turbulencji’ które z kolei polepszają tzw. upwash effect i poprawiają docisk, nie są tak powszechnie stosowane na torach gdzie wymagany jest low-drag setup – vide Monza.
Oprócz zwiększone docisku, generują też większy 'opór powietrza’, a to nie jest zbyt korzystne na torach gdzie liczy się prędkość maksymalna na prostych. Tak więc, nie bez kozery większość zespołów na Monzę przyjeżdża z profilami bocznych skrzydeł przypominającymi dykty ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)