Dziś słów kilka o najczęstszym nowotworze.
Rak płuca jest przyczyną największej ilości zgonów spośród wszystkich nowotworów w krajach wysoko rozwiniętych. Jest najczęstszym nowotworem występującym u Polaków i drugim pod tym względem u Polek (po raku piersi). Znacznie częściej chorują mężczyźni, jednak z roku na rok obserwuje się spadek liczby zachorowań wśród mężczyzn i odwrotnie u kobiet. Co roku w naszym kraju diagnozuje się około 22 000 nowych przypadków. Najczęściej w przedziale wiekowym 55-70 lat.
5-letnie przeżycie określa się na poziomie 13%. Natomiast jest to zależne od stadium, w którym wykryty zostanie nowotwór. Rozpoczęcie leczenia w I lub II stadium daje do 70% szans na 5-letnie przeżycie. Niestety najczęściej do postawienia diagnozy dochodzi w ostatnim stadium.
Istnieje kilkadziesiąt różnych typów nowotworów złośliwych, które mogą się rozwinąć w płucach. Wyróżnia się kilka podtypów: rak gruczołowy (najczęstszy), rak płaskonabłonkowy, rak drobnokomórkowy, rak wielkokomórkowy, rakowiak.
Objawy pojawiają się zazwyczaj dość późno. Występuje kaszel (do 75% przypadków), duszność (do 50%), krwioplucie (do 29%), ból w klatce piersiowej, chrypka, zaburzenia połykania, osłabienie, spadek masy ciała, zespół żyły głównej górnej.
Główną przyczyną raka płuca są rakotwórcze składniki dymu tytoniowego. Zarówno czynne, jak i bierne palenie znacząco zwiększa ryzyko zachorowania. Przyczynia się do tego również narażenie na azbest, radon, nikiel, chrom, ale także spaliny samochodowe i dym ze spalania węgla. Znaczenie mają też czynniki genetyczne. Pamiętajcie, że zawsze warto rzucić palenie, bez różnicy czy paliło się rok czy 30 lat.
Podstawowym badaniem w diagnostyce jest RTG klatki piersiowej. Do oceny zaawansowania nowotworu wykorzystuje się tomografię komputerową, a do oceny przerzutów stosuje się pozytonową tomografię emisyjną. Następnie ustala się budowę histologiczną guza, którego fragment można pobrać podczas bronchoskopii lub wykonuje się biopsję.
Do metod leczenia zalicza się postępowanie chirurgiczne, chemioterapię, radioterapię, radiochemioterapię, leczenie celowane, immunoterapię. Niestety większa część chorych nie kwalifikuje się do leczenia chirurgicznego ze względu na zaawansowany stan choroby.
Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/
#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #onkologia #infografika #gruparatowaniapoziomu #nauka #rak #papierosy
pokaż spoiler Źródła:
Rzyman, Witold. „Rak płuca.” Forum Medycyny Rodzinnej. Vol. 2. No. 6. 2008.
https://www.zwrotnikraka.pl/
https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/84436,rak-pluca