Decolopoda australis –…

Decolopoda australis – gatunek kikutnicy (tak zwanego morskiego pająka) występujący u wybrzeży Antarktydy. Osiąga około 30 centymetrów rozpiętości odnóży. U tego gatunku występuje dymorfizm płciowy. Zapłodnienie następuje, gdy jaja opuszczają ciała samicy. Są one później noszone przez samca aż do wyklucia się młodych.
Kikutnice są stare, najstarsze skamieliny pochodzą z kambru i syluru. Zwykle zalicza się je do szczękoczułkowców, ale badania genetyczne ukazują, że mogą być pierwotną siostrzaną grupą dla stawonogów. Znamy około 1300 gatunków kikutnic, które rozmiarami wahają się od 1 milimetra do 90 centymetrów (głębinowe gatunki). Mają one 4-6 par odnóży, które wykorzystują do chodzenia po dnie i poruszania się tuż ponad nim za pomocą ruchu odrzutowego. Większość kikutnic to drapieżniki żywiące się głównie parzydełkowcami i gąbkami. Czasami wbijają swoje ssawki w ukwiały i wysysają z ich pokarm.
Można je spotkać również w Bałtyku. W głębszych obszarach jego południowej części żyje kikutnica czerwona (Nymphon rubrum).

#fajnyzwierz – tag z opisami ciekawych gatunków zwierząt
#zwierzeta #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu