Atomowe okręty podwodne…

Atomowe okręty podwodne stanowią jeden z filarów militarnej potęgi każdego poważnego gracza na arenie międzynarodowej. Okręt z napędem atomowym posiada praktycznie niewyczerpane zasoby paliwa, teoretycznie może przebywać pod wodą bez limitu czasowego oraz jest w stanie zanurzać się na nieosiągalne dla innych jednostek głębokości. Atomowy okręt podwodny który wypłyną w rejs jest bardzo trudny do wykrycia, co jednocześnie czyni z niego najgroźniejszy nośnik dla broni nuklearnej – nawet jeśli przy uderzeniu prewencyjnym wyeliminuje się wrogi naziemny i lotniczy potencjał jądrowy, to zawsze gdzieś w głębinach oceanu będzie czaił się pojedynczy, niezlokalizowany okręt podwodny, który w ciągu kilku chwil jest w stanie wystrzelić salwę, która zabija kilkadziesiąt milionów obywateli napastnika.

Atomowe okręty podwodne dzielą się na dwa rodzaje: SSBN, tj. jednostki przenoszące pociski balistyczne z bronią jądrową oraz SSN, tj. okręty które przenoszą wyłącznie broń konwencjonalną. Poniższa lista wskazuje na liczbę atomowych okrętów podwodnych posiadanych przez poszczególne państwa:

USA:
SSBN: 14
SSN: 57
Razem: 71

Rosja:
SSBN: 11
SSN: 23
Razem: 34

Chiny:
SSBN: 7
SSN: 9
Razem: 16

UK:
SSBN: 4
SSN: 6
Razem: 10

Francja:
SSBN: 4
SSN: 5
Razem: 9

Indie:
SSBN: 1
SSN: 1
Razem: 2

W ciągu najbliższych lat możemy spodziewać wzrostu liczby tego rodzaju okrętów w chińskiej marynarce wojennej oraz spadku w marynarce rosyjskiej. Oczywiście największy odsetek okrętów najnowszych generacji posiadają marynarki USA, Francji oraz UK.

#okrety #marynarkawojenna #militaria #ciekawostki #geopolityka #wojna