II Wojna Światowa zakończyła się 72 lata temu. Większość zbrodniarzy III Rzeszy (ale nazywajmy rzeczy po imieniu Niemiec – Hitler doszedł do władzy w demokratycznych wyborach) nigdy nie odpowiedziała za swoje czyny piastując później bardzo często wysokie stanowiska w różnych instytucjach czy firmach na terenie Niemiec. Zapraszam dziś na pierwszy artykuł przybliżając Wam informacje o których nie przeczytacie w książkach historii w szkole. Telewizje i inne media również ukrywają te mało wygodne informacje (warto zadać sobie pytanie czemu). Uważam, że warto znać jednak Historię która bezpośrednio dotknęła nasz kraj pozbawiając wielokrotnie życia naszych przodków oraz ograbiając Polskę.
Historia firmy, którą zlikwidowano dopiero 67 lat po wojnę pomimo zapewnień o szybkim zamknięciu, korporacji mającej wysokie koneksje z rodziną Rockefellerów, ich wysokiego szczebla pracowników, którzy piastowali później kluczowe stanowiska na terenie Niemiec pomimo wyroków ale o tym dalej…
Firma – morderca poznajcie:
I.G. Farbenindustrie AG (Interessen-Gemeinschaft Farbenindustrie Aktiengesellschaft, z niem. Syndykat Przemysłu Farbiarskiego Spółka Akcyjna). Producent cyklonu B (95% całkowitej produkcji), bojowych środków trujących oraz urządzeń szpiegowskich, używanych przez Niemcy w czasie II WŚ. Koncern aktywnie uczestniczył w grabieży przedsiębiorstw na terenie Austrii, Czechosłowacji, Polski, Norwegii.
Podczas wojny wywołanej przez Niemcy firma zatrudniała głównie więźniów obozów koncentracyjnych (Auschwitz-Birkenau oraz obozu koncentracyjnego w Monowicach założonego specjalnie na potrzeby I.G.Farben. Przy podejmowaniu decyzji wzięło udział kierownictwo koncernu piastujące bardzo wysokie stanowiska w powojennych Niemczech).
Przez zakłady I.G. Farbenindustrie przy Auschwitz-Birkenau przewinęło się . ok. 400 000 więźniów, z których większość została wymordowana.
Koncernem przeprowadzał także eksperymenty pseudomedyczne na więźniach niemieckich obozów koncentracyjnych (np. wstrzykiwanie benzyny syntetycznej w serce i inne).
Koniec wojny – ale nie koniec firmy:
Firma miała zostać zamknięta w trybie pilnym jednak w 1951 podzielono koncern na przedsiębiorstwa, I.G. Farbenindustrie – przedsiębiorstwa te uległy konsolidacji, : Agfa, BASF, Bayer. Jak ciekawostkę warto dodać, iż I.G. Farben ciągle był notowany jako „trust” na Frankfurckiej Giełdzie Papierów Wartościowych aż do 10 listopada 2003, kiedy ogłoszono jego bankructwo. Wypłaciła wtedy kwotę odszkodowań w wysokości 500 000 marek niemieckich (160 000 funtów lub 255 646 euro) na rzecz fundacji dla byłych robotników przymusowych w nazistowskiej III Rzeszy, 21 mln marek pozostawiono w rezerwie – ostatecznie jednak nie wypłacono z tej kwoty ani grosza.
Procesy winnych:
Josiah DuBois prokurator: „Na taki lekki wyrok nie skarżyłby się nawet złodziej kurczaków”.
Sędzia Herbert: „Odpowiedzialności karnej powinni być poddani nie tylko oskarżeni, ale także inni menadżerowie ci, którzy świadomie uczestniczyli w kształtowaniu polityki korporacji.”
Szkoda, że Herbert wydał to oświadczenie 28 grudnia 1948 roku, prawie 5 miesięcy po procesie.
1947–1948 wtedy odbył się tzw. „proces IG Farben” przeciwko koncernowi w ramach procesów norymberskich. 24 dyrektorów koncernu stanęło przed amerykańskim trybunałem wojskowym, a 13 z nich zostało skazanych na kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat (wyszli dużo, dużo wcześniej). Z powodu wagi zarzutów o zbrodnie wojenne I.G. Farbenindustrie uważane były przez aliantów za zbyt zdeprawowane i zdemoralizowane aby dalej funkcjonować, podjęto decyzje o zlikwidowaniu koncernu i konfiskatę jego aktywów.
Likwidację firmy wstrzymano niespodziewanie w 1951 roku. Oskarżeni powrócili na intratne stanowiska.
Carl Wurster, podczas II wojny światowej szef firmy chemicznej produkującej Cyklon B do Auschwitz, oraz oskarżony w Norymberdze przed Trybunałem ds. Zbrodni Wojennych, już w 1952 został szefem firmy BASF (jednej z największych korporacji na terenie dzisiejszych Niemczech) następnie piastując po roku 1972 funkcję członka zarządu Deutsche Bank.
Fritz ter Meer – Zbrodniarz wojenny, morderca, skazany w Norymberdze za ludobójstwo i zmuszanie do pracy niewolniczej w związku ze zbrodniami w Auschwitz.
Pomimo skazania za lud bóstwo niespodziewanie dostał tylko 7 lat, wyszedł po 2 latach , dzięki Rockefellerom (IG Farben kupiło technologie syntezy benzyny syntetycznej i gumy z węgla od Standard Oil Rockefellerów) i zaraz potem został prezesem firmy Bayer (piastował ten urząd 10 lat). Był również zastępcą przewodniczącego rady nadzorczej Commerzbank.
—————————————
Jeżeli masz jakieś uwagi z chęcią wysłucham metorycznej dyskusji. Historia II WŚ to tylko jedna z moich pasji. Nie jestem historykiem czy polonistą zakładam wiec, iż w tekście mogą być literówki bądź małe błędy 😉
Przy opracowywaniu korzystałem z wiadomości zawartych w publikacjach:
Państwowego muzeum Auschwitz-Birkenau ISBN: 8385047719
Na zdjęciu siedziba IG farben do 2012
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #wojna #polska #europa