Czy też uważacie, że to jest najpiękniejszy narząd ze wszystkich?
Łożysko umożliwia rozwój płodu, aż do momentu rozwiązania. Można je określić jako wspólny narząd matki i płodu, ponieważ powstaje zarówno ze struktur matczynych, jak i płodowych. Jego rozwój jest bardzo złożony i zachodzi w kilku etapach. W pełni wykształcone łożysko obserwuje się dopiero pod koniec pierwszego trymestru ciąży.
Do funkcji tego narządu zalicza się:
✅Wymianę gazową pomiędzy matką a płodem
✅Dostarczanie substancji budulcowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju
✅Usuwanie produktów przemiany materii
✅Wytwarzanie hormonów koniecznych do prawidłowego przebiegu ciąży
Powierzchnię płodową pokrywa owodnia, jest ona gładka i lśniąca. Przez owodnię przeświecają naczynia krwionośne. Przebiegają one promieniście od miejsca, w którym pępownia łączy się z łożyskiem, w kierunku części obwodowych narządu. Powierzchnia matczyna skierowana jest w stronę ściany macicy. Poprzedzielana jest nieregularnie przebiegającymi bruzdami, które oddzielają od siebie jednostki morfologiczno-czynnościowe (tzw. liścienie).
Łożysko połączone jest z płodem za pomocą elastycznego przewodu, zwanego pępowiną. Jej długość wynosi około 60 cm. Zbyt krótka może powodować utrudnienia w swobodnym poruszaniu się płodu, natomiast zbyt długa może doprowadzić do powstania węzłów, co spowoduje zamknięcie światła naczynia krwionośnego.
W odróżnieniu od innych narządów, łożysko nie jest unerwione oraz nie posiada naczyń chłonnych. Skurcz i rozkurcz naczyń krwionośnych odbywa się na drodze humoralnej, czyli za pomocą substancji znajdujących się w płynach ustrojowych.
2 łożyska połączone błoną występują u bliźniąt dwuowodniowych, jednokosmówkowych. U bliźniąt dwujajowych (powstałych z 2 oddzielnie zapłodnionych komórek jajowych) powstają zawsze 2 owodnie i 2 kosmówki. U bliźniąt jednojajowych ilość owodni i kosmówek jest uzależniona od czasu, w którym następuje podział jaja płodowego. W przypadku podziału po 14 dobie od zapłodnienia powstają bliźnięta rozdzielone niecałkowicie, czyli syjamskie.
Pod koniec ciąży łożysko ma najczęściej kształt owalny. Rzadziej zdarzają się okrągłe lub nieregularne. Najdłuższy bok ma około 20-25 cm długości. Grubość to zazwyczaj 2-3 cm, a masa wynosi około 500 gramów.
Przez łożysko przepływa około 500 ml krwi matki w ciągu każdej minuty przy końcówce ciąży.
Więcej zdjęć w komentarzach
Inne medyczne ciekawostki: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/
#dwafartuchy #medycyna #medyczneobrazki #lekarz #zdrowie #ciaza #madki #ciekawostki