Mireczki spod tagu #windows10 , mam dla Was nie lada gratkę. Przygotowałem spis rzeczy, o których być może nie mieliście pojęcia, że w Windows można zrobić. Część dotyczy zbliżającej sie majowej dużej aktualizacji – oznaczyłem je tekstem „[19H1]”. Do dzieła!
1. Praca na wirtualnych pulpitach. Skrót klawiszowy Win + Tab aktywuje widok zadań, gdzie u samej góry możesz zarządzać wirtualnymi pulpitami. Między takimi pulpitami można sie łatwo przełączać skrótem klawiszowym Ctrl + Win + strzałka lewo/prawo
2. Ten ficzer sięga jeszcze chyba Visty, a na pewno Windowsa 7. Skrót klawiszowy Win + strzałka w górę maksymalizuje aktywne okienko. Win + Strzałki na boki przypinają okienka do odpowiedniej połowy ekranu. Win + strzałka w dół wyłącza maksymalizację okna.
3. Historia schowka. Od zeszłorocznej październikowej aktualizacji Windows 10, w Ustawieniach -> System -> Schowek, można włączyć odpowiednie opcje. Schowek może synchronizować się także między naszymi urządzeniami. Historię wywołujemy wciskając klawisze Win + V.
4. Panel Emoji. Kombinacja klawiszy Win + kropka (w niektórych przypadkach Win + przecinek) aktywuje panel z emotkami. W najnowszej wersji Windows [19H1] w panelu tym dostępne są również tzw. Kaomoji (●’◡’●)
5. Usprawniona aplikacja Sticky Notes. Chyba każdy kojarzy żółte karteczki z Windowsa 7. W Windows 10 aplikacja doczekała się długo wyczekiwanej funkcji synchronizacji z chmurą. Karteczki utworzone na komputerze możemy podejrzeć na telefonie korzystając z aplikacji OneNote lub Microsoft Launchera. Dodatkowo aplikacja obsługuje tryb ciemny, a w planach jest możliwość przypinania karteczek tak, by były zawsze na wierzchu przykrywając inne okienka.
6. Wbudowane wyświetlanie nocne. Jeśli kojarzycie aplikację f.lux, Windows ma wbudowaną bardzo zbliżoną funkcjonalność. Nazywa się Wyświetlanie nocne i można je włączyć z poziomu centrum powiadomień. Dodatkowe ustawienia tej funkcji znajdziecie w ustawieniach systemowych, w podkategorii System -> Ekran -> Ustawienia wyświetlania nocnego.
7. [19H1] Jasny motyw. Najnowsza aktualizacja Windows wprowadza globalny jasny motyw, gdzie pasek startowy, menu Start i centrum powiadomień zyskują jasną barwę. Można ustawić sobie niezależnie tryb systemu i tryb aplikacji.
8. W momencie, gdy obszar pulpit dzielą dwa okna rozmieszczone sposobem „przypięcia do wybranej krawędzi ekranu”, można ich szerokość zmieniać łapiąc za „uchwyt” pomiędzy nimi. Zmienia się wtedy jednocześnie szerokość obu okien.
9. Grupując kafelki w menu Start można im nadać nazwy używając również Emoji (patrz punkt 4).
10. Zainteresowani mogą od kilku dni testować pierwsze oficjalne (ale jeszcze testowe) wersje przeglądarki Edge opartej o silnik Chromium: https://www.microsoftedgeinsider.com/en-us/ . Przeglądarka działa szybko, sprawnie, w planach jest przeniesienie funkcji znanych z „tradycyjnego” Edge’a, wersja Developerska póki co nie synchronizuje wszystkich danych z kontem MS. Jest też kilka znanych problemów, ale ogólnie Edge działa świetnie jak na wersję testową. Polecam się przyjrzeć 😉
Dla prouserów (komendy wywoływane jako admin):
11. Jeśli macie problemy z aplikacjami preinstalowanymi w Windows, wywołanie poniższej komendy w PowerShellu jako admin przeinstaluje je wszystkie za jednym zamachem:
Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register „$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml”}
12. Jeśli z Waszym systemem dzieją się rzeczy niestworzone i jesteście pewni, że to nie są żadne wirusy, ani nie jest to winą drewnianych podzespołów, warto z kolei spróbować tej komendy:
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth
Komenda naprawia szkody, jakie znajdzie w systemie Windows korzystając z usługi Windows Update. Całość może trwać nawet do około pół godziny. Warto też wiedzieć (dla dociekliwych), że narzędzie DISM tworzy plik dziennika (%windir%/Logs/CBS/CBS.log), w którym zapisuje wszystkie odnalezione i usunięte problemy. %windir% to folder, w którym jest zainstalowany system Windows, zwykle C:Windows.
Po wywołaniu tej komendy warto wrzucić na ruszt jeszcze tę:
sfc /scannow
Ona z kolei naprawia ewentualne błędy systemu plików.
13. Na wszelkie problemy ze Sklepem Windows może okazać się przydatne uruchomienie aplikacji (Win + R):
wsreset.exe
#windows #protip #ciekawostki #ciekawostkiwindowsa