Syrena jaszczurowata (Siren…

Syrena jaszczurowata (Siren lacertina) – gatunek płaza występujący na wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, od południowo-zachodniej Alabamy do wschodniej Virginii, a także w rzece Rio Grande (tamtejsze syreny są dużo większe od tych na wybrzeżu, jednak zostały uznane za ten sam gatunek). Żyje w płytkich, mulistych wodach, na bagnach, w strumieniach, jeziorach i niewielkich zbiornikach wodnych. Osiąga 18-97 centymetrów długości i od 55 gramów do 1 kilograma masy ciała. Syreny jaszczurowate są drapieżnikami, żywią się wodnymi bezkręgowcami i małymi kręgowcami, preferują mięczaki. Prowadzą nocny tryb życia. Gatunek ten rozmnaża się od lutego do marca. Jaja składane są pojedynczo lub w małych grupach. Młode zaraz po wykluciu mierzą około 1,5 centymetra. Na wolności ich długość życia nie jest znana, w niewoli wynosi średnio około 25 lat.
Gdy zbiornik w którym przebywają syreny wysycha zakopują się one w mule i tworzą wokół siebie kokon z martwych komórek skóry, a następnie zapadają w stan podobny do hibernacji. Mogą tak przeżyć nawet kilka lat.
Obecnie syrena jaszczurowata jest sklasyfikowana jako gatunek najmniejszej troski. Zagraża jej utrata siedlisk. W niektórych rejonach jej mięso jest uznawane za przysmak.

#fajnyzwierz – tag z opisami ciekawych gatunków zwierząt
#ciekawostki #natura #zwierzeta #gruparatowaniapoziomu