72/100 Jeszcze trochę o…

72/100 Jeszcze trochę o spaniu, ostatnio i mi się udziela, więc… 🙂 Kot, odwrotnie niż zdrowy człowiek, zapada często w krótkotrwałą drzemkę. Można powiedzieć, że koty i ludzie mają zupełnie inne wzorce spania. Dorośli ludzie raczej nie zasypiają co chwila, chyba że mają za sobą nie przespaną noc, są chorzy lub bardzo starzy. Dobową normę snu dla człowieka stanowi średnio osiem godzin przespanych bez przerwy. Gdyby natomiast podsumować wszystkie krótkie kocie drzemki, łącznie dałoby to około szesnastu godzin w ciągu doby. Wynika z tego, że kot potrzebuje dwa razy więcej snu niż człowiek. Zatem kot, który przeżył dziesięć lat, w ciągu całego swojego życia nie spał tylko przez trzy lata.

Żadne inne ssaki, nawet drapieżne, nie mają takich upodobań. Świadczą one o tym, że kot jest sprawnym łowcą i szybko zdobywa wysokokaloryczny pokarm, a potem ma dość czasu, aby się wyspać; może nawet śnić o czymś przyjemnym… Inne drapieżniki, na przykład psowate czy ichneumony, tracą masę czasu na uganianie się za zdobyczą, podczas gdy kot w zasadzce czeka, aż sama mu wpadnie w pazury. Kiedy się naje, może uciąć sobie drzemkę — w porównaniu z innymi zwierzętami bardzo szybko i łatwo zasypia.

U kotów Wyróżniamy trzy fazy snu: krótkotrwałą drzemkę, dłuższy, lecz czujny sen oraz sen głęboki — przy czym fazy lekkiego i głębokiego snu występują na przemian. Kiedy kot układa się do snu, przez pierwsze pół godziny śpi czujnym snem, który potem przechodzi w sześcio-, siedmiominutową fazę snu głębokiego. Mięśnie zwierzęcia są rozluźnione, to dlatego możemy delikatnie podnieść bezwładne kocie łapy czy ogon bez wybudzenia zwierzęcia. Po nim następuje znów około półgodzinny lekki sen, a następnie kot się wybudza. W fazie snu głębokiego odpręża się do tego stopnia, że przewraca się na bok. Prawdopodobnie na tym etapie występują senne marzenia, co można poznać po drganiach uszu, łapek i ogona. Pyszczek w tym czasie wykonuje bezwiednie ruchy ssania. Kot przez sen może też wydawać różne pomruki i powarkiwania. Podczas tej fazy stwierdzono również gwałtowne ruchy gałek ocznych, ale tułów pozostawał nieruchomy. Kot wtedy najlepiej odpoczywa.

Młode kocięta w pierwszym miesiącu życia śpią wyłącznie snem głębokim, około dwunastu godzin na dobę. Po upływie miesiąca małe kotki od razu przejmują model snu osobników dorosłych. Koty dostosowują się też do zwyczajów ludzi. Gdy opiekuna nie ma w domu, kot będzie najprawdopodobniej spać, by uaktywnić się, gdy ten wróci z pracy. Jeśli domownicy są sowami i długo w noc nie kładą się do łóżek, koty też dłużej będą aktywne. Koty mają też swoje ulubione pozycje do spania, jak sfinks, jak precel czy z nosem w poduszce. A jak śpi wasz kot? 🙂

#100kocichciekawostek #ciekawostki #koty