53/100 Koty to bardzo wrażliwe zwierzęta. Tak bardzo, że stres może wywołać u nich chorobę czy problemy z zachowaniem, takie jak agresja. Gdy kota spotyka jakieś niespodziewane „zdarzenie zewnętrzne” takie jak zmiana godziny podawania posiłku lub pieszczot, zdrowy pupil może wykazywać reakcje chorobliwe. Niektóre koty mogą źle znosić nawet przemeblowanie pokoju. Są to bowiem zwierzęta, które oczekują, aby ich właściciele zapewnili im otoczenie, które jest stabilne i bezpieczne.
Koty posiadają repertuar zachowań i gestów zmniejszających dystans (afiliacyjnych) oraz wchodzą w związki z ulubionymi ludźmi i zwierzętami. Wybierają również ulubionych towarzyszy do spania, wypoczywania, zabawy, dzielenia się jedzeniem, pielęgnacji czy ocierania się. Koty same inicjują kontakt społeczny z innymi zwierzętami lub opiekunami, a większość z nich śpi z jednym, wybranym członkiem rodziny. Często opiekunowie nie zdają sobie sprawy, że sytuacje w których znalazł się ich kot mogą wywołać u niego stres. Do takich sytuacji możemy zaliczyć: remont, przeprowadzkę, pojawienie się nowego członka rodziny, ale także wakacyjny wyjazd czy nawet imprezę w domu.
Koty uwielbiają obserwować wszystko z wysokości. Dlatego warto w pokoju wstawić wysokie drapaki, po których kot będzie się wspinać, zamontować półki dla kota, z których będzie mógł w bezpieczny dla siebie sposób obserwować, co się dzieje. Można do tego wykorzystać szafę i umożliwić kotu wskoczenie na szczyt. Można również położyć tam transporter albo legowisko, aby kot mógł na górze odpoczywać i spać. Można też kupić syntetyczne kocie feromony – produkty te zwiększają w kotach poczucie bezpieczeństwa i wpływają pozytywnie na ich nastrój. Wnętrze można skropić walerianą czy kocimiętką. Są to zapachy, które koty lubią i chętnie przebywają w ich otoczeniu.
#100kocichciekawostek #koty #zwierzaczki #ciekawostki