30/100 Ailouros z języka greckiego oznacza kota. A zatem ailurofobia i ailurofilia znaczą po polsku – odpowiednio lęk przed kotami i miłość do kotów. Analogicznie: Ailurofob to osoba, która kotów się boi, ailurofil koty darzy miłością. Inna nazwa tej fobii to felinofobia.
Ailurofobia powoduje przesadne reakcje zaniepokojenia i trwogi, pomimo świadomości o irracjonalności własnego lęku i zapewnień, że obiekt strachu nie stanowi realnego zagrożenia. Cierpiący na ailurofobię może nie tylko odczuwać lęk przed samymi zwierzętami, ale także zdjęciami i obrazkami przedstawiającymi koty, lub literaturą o podobnej tematyce i wszystkim co może kojarzyć im się z kotami. Fobii takiej towarzyszą uczucia obrzydzenia lub wstrętu, a także stany smutku i depresji. Osoby cierpiące na ailurofobię zazwyczaj zdają sobie sprawę, iż ich lęk jest irracjonalny. Wiedzą, że np. obrazek przedstawiający kota jest niegroźny, ale mimo to się go boją. Często wstydzą się swojej słabości (przez co fobia może się pogłębiać) albo boją się swoich reakcji, np. wyobrażają sobie, że widząc kota w miejscu publicznym, zaczną krzyczeć, piszczeć, mdleć czy uciekać. Fobia może mieć różne natężenie-od płytkiego lęku aż po bardzo silny i intensywny, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.
W idealnych warunkach leczenie fobii powinno polegać na wielokrotnym, coraz intensywniejszym, ale bezpiecznym kontakcie osoby z przedmiotem lęku.
Na ailurofobię cierpiał m.in. Napoleon Bonaparte, a innymi osobami prawdopodobnie dotkniętymi tą fobią byli Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Czyngis Chan, Mussolini i Hitler.
Za to definicja ailurofilii jest zadziwiająco krótka, oznacza bowiem ogromną sympatię do kotów 🙂
Sławnych miłośników kotów nie brakowało, a do największych należeli:
Leonardo da Vinci, fascynowała go zwinność i „elastyczność” kotów, której trudno szukać u innych zwierząt, wykonał wiele szkiców kotów.
Wolfgang Amadeusz Mozart, który znudzony próbami miauczał 🙂
Pablo Picasso, właściciel kilku kotów, który kiedy któregoś dnia zobaczył nierówną walkę między kotem a ptakiem. Scena starcia zafascynowała go na tyle, że postanowił na jej podstawie stworzyć obraz. Inspirowany obserwacjami „Kot łapiący ptaka” był reakcją artysty na sytuację polityczną Hiszpanii. Chodziło o dojście do władzy generała Franco.
Salvador Dali, który miał kolumbijskiego ocelota, zwanego Babou.
Freddie Mercury, który podobno posiadał aż 10 kotów, a kotom zadedykował album Mr. Bad Guy i piosenkę Delilah.
#100kocichciekawostek #koty #zwierzaczki #ciekawostki