#irlandia #ciekawostki…

#irlandia #ciekawostki #militaria #europa

Dziś rano sfotografowano ogromną łódź podwodną tuż u wybrzeży Donegal, kiedy płyneła w stronę Wielkiej Brytanii.
Irlandzkie Siły Zbrojne wydały komunikat w którym twierdzą, że łódź podwodna nie przekroczyła irlandzkich wód terytorialnych.

Zdjęcie wykonał Damien McCallig.

Gdyby autodiagnozy studentów…

Gdyby autodiagnozy studentów kierunków medycznych były zawsze trafne, to prawdopodobnie byliby to najbardziej schorowani ludzie na świecie.

Być może znacie ten moment, kiedy stajecie przed lustrem i odkrywacie na swoim ciele na nowo znamię, które zapewne towarzyszy wam od urodzenia. Najpierw patrzycie na ogólną symetrię, jednolity brzeg i równomierny kolor zmiany. Jeszcze profilaktyczne badanie pobliskich węzłów chłonnych, ich przesuwalności, struktury i bolesności, by zakończyć staranną selekcją danych objawów i dopasować je w głowie do konkretnej jednostki chorobowej.

Pierwsze wzmianki o syndromie studentów medycyny pojawiły się w latach 60. Zjawisko to może mieć powiązanie z apofenią, czyli tendencją do odnajdywania związków w zjawiskach przypadkowych i nic nieznaczących. Notuje się, że sama jednostka chorobowa nie jest o tyle szkodliwa, co stres, który jej towarzyszy. Obecnie literatura nie wskazuje jednoznacznej klasyfikacji tego syndromu do nozofobii, czyli chorobliwego lęku przed zachorowaniem czy jednak hipochondrii, której towarzyszą objawy somatyczne.

Dużym problemem dzisiejszych lekarzy staje się z kolei cyberchondria występująca u ich pacjentów, którzy w gabinecie lekarskim pojawiają się z gotową dla siebie diagnozą.

Pamiętajmy więc o profilaktyce, a w przypadku uzasadnionego niepokoju, co do naszego stanu zdrowia zgłośmy się do specjalisty, który przy diagnozie będzie bazował na swojej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu zawodowym.

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #infografika #gruparatowaniapoziomu #nauka #farmacja

O genetyce behawioralnej w…

O genetyce behawioralnej w ZSRR – fragment z Matryca. Jak DNA programuje nasze życie.

#ksiazki #ciekawostki #genetyka #psychologia #zsrr #lewica #komunizm

#astronomia #gwiazdy…

#astronomia #gwiazdy #wszechswiat #kosmos #kosmosboners #gwiazdy #apod #ciekawostki #nasa

SN 1006 – pozostałość supernowej

Nowa gwiazda, prawdopodobnie najjaśniejsza supernowa znana w historii ludzkości, rozświetliła ziemskie niebo w Roku Pańskim 1006. Rozszerzający się obłok pozostałości po gwiezdnej eksplozji, który można znaleźć w południowym gwiazdozbiorze Wilka (Lupus), ciągle wysyła kosmiczne światło w pełnym zakresie widma elektromagnetycznego. Istotnie pokazana mozaika składa się z danych rentgenowskich (na niebiesko) z Obserwatorium Chandra, optycznych (odcienie żółte) oraz radiowych zaznaczonych czerwienią. Obłok materii, znany obecnie jako pozostałość supernowej SN 1006, zdaje się mieć wielkość 60 lat świetlnych i jest uznawany za szczątki gwiazdy – białego karła. Będąc składnikiem układu podwójnego zwarty biały karzeł stopniowo przechwytywał materię ze swojego gwiazdowego towarzysza. Wynikająca z tego nadwyżka masy doprowadziła ostatecznie do wybuchu termojądrowego, który zniszczył karła. Ponieważ nasza odległość do pozostałości supernowej to około 7000 lat świetlnych, wybuch musiał mieć miejsce 7000 lat przed tym, gdy jego światło dotarło do Ziemi w 1006 roku. Propagujące się w pozostałości fale uderzeniowe przyspieszają cząstki do ogromnych energii i uważane są za źródło tajemniczego promieniowania kosmicznego.

Ładnie tam we Francji się…

Ładnie tam we Francji się dzieje. Czyżby mireczki z Wypoku mieli rację xD?

86% think the republic is failing locally
49% want military dictatorship
45% think a civil war is looming

Reszty nie rozumiem, może ktoś przetłumaczy?

#francja #islam #bekazlewactwa co na to #neuropa ? #europa #ciekawostki #geopolityka #wojna tyle że domowa bo #imigranci

Ostatnio pod moim komentarzem…

Ostatnio pod moim komentarzem o pizzy część osób obrzucała się gównem – dosłownie. Tematem przewodnim jak zwykle były czasy wyrastania i dojrzewania ciasta do pizzy. Niestety niektórych możliwości poznawcze przerastają i nie są wstanie pojąć, że 30min wyrastania ciasta to nie jest ani dobra ani włoska pizza.

Istnieje stowarzyszenie AVPN, które stara się zachować tradycję robienia pizzy Neapoletany, bo to w Neapolu, w 1870 roku otworzono prawdopodobnie pierwszą pizzerię na świecie. Serwowano najpierw pizzę Marinarę, która miała sos pomidorowy, czosnek i zioła. Gościem pizzerii została Królowa Małgorzata i to na jej cześć nazwano pizzę Margherita. Symbolizowała ona kolorami flagę Włoch.

Stowarzyszenie AVPN posiada obszerny plik, w którym opisany jest sposób przyrządzania pizzy Neapoletańskiej wg „dyscyplinarki”. Opisane jest wszystko. I nie jest to wymysł, to przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie. Nie bez powodu Pizza Neapoletana jest wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Opisane jest nawet ile pH powinna mieć woda XD Albo, że kulka 280g dla pizzy 28-35cm. Wysokość środka pizzy to 0,25cm (+/- 10%), brzegi 1-2cm.
Kurde, tam jest podane nawet ile Mozzarelli trzeba użyć XD (80-100g).
Czy jest mowa o wyrastaniu? Tak. 24h wyrastania, 0,3g drożdży świeżych, mąka o sile 290-310W. Przy 8h wyrastania na 1L wody i 1,7kg mąki 3g drożdży.
I pamiętajcie, że kiedyś nie mieli lodówek! Dlatego dyscyplinarka AVPN to przepis na czystego klasyka z Neapolu.
Dzisiaj nie jeździmy bryczkami tylko samochodami, dlatego wykorzystujmy lodówkę do dojrzewania ciasta, trzymajmy je tam nawet 3 dni, by poprawić walory smakowe i wygląd placuszka (i lekkość ciasta)!

#pizza #ciekawostki #bojowkapiekarska

PzKpfw IV Ausf. H nr '808’…

PzKpfw IV Ausf. H nr '808′ (dowódca czołgu i 8. Kompanie: Oberleutnant Manfred Arius) z 8./II./Panzer-Regiment 29 (12. Panzer-Division). Zdjęcie wykonano 19 lipca 1944 r. w Białymstoku. Czołg został wyprodukowany przez zakłady Krupp-Grusonwerk w sierpniu lub początkiem września 1943 r.

Zapraszam do obserwowania tagu #dookolarzeszy

#dookolarzeszy #iiwojnaswiatowa #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #wojna #niemcy #gruparatowaniapoziomu #wojsko

#mars #kosmos #nasa…

#mars #kosmos #nasa #ciekawostki #nauka

Łazik Perseverance uchwycony z odległości 85 m przez dron Ingenuity, który wisiał wówczas 5 m nad powierzchnią

#wojsko #iiwojnaswiatowa…

#wojsko #iiwojnaswiatowa #mundury #ciekawostki #wojna

Szeregowy Deutsche Afrikakorps [DAK] – 1941

01 – hełm stalowy M-35 pomalowany w kamuflaż pustynny z moskitierą
02 – kurtka płócienna barwy oliwkowej M-40, naramienniki z białymi wypustkami – piechota
03 – bryczesy płócienne M-40
04 – szorty drelichowe M-40
05 – pas i parciane szelki szturmowe [Koppeltraggestell]
06 – ładownice skórzane, brązowe
07 – Tropenhelm, tropikalny hełm korkowo-płócienny z aluminiowymi emblematami Heeres
08 – granat trzonkowy M-1924
09 – pudełko naboi kal. 7,92 mm, wersja tropikalna
10 – karabinek Mauser 98k kaliber 7,92 mm
11 – bagnet Mauser Seitengewehr 84/98 w żabce parcianej
12 – chlebak
13 – manierka z brązowego bakelitu – „kokos”
14 – menażka M-31
15 – płachta namiotowa M-31 w kolorze piaskowym
16 – sznurowane tropikalne buty skórzano-płócienne
17 – książeczka-informator z sylwetkami samolotów RAF operujących nad Morzem Śródziemnym
18 – naramienniki majora Maschinengewehr-Bataillon 8.

Rower z pomysłowym i…

Rower z pomysłowym i skutecznym systemem antykradzieżowym ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#heheszki #pasjonaciubogiegozartu #patologiazewsi #ciekawostki #czujedobrzeczlowiek