Kto testuje roboty mapujące…

Kto testuje roboty mapujące chodniki? Jak wygląda sieć energetyczna w OSM? Jak odpowiedzieli na pytania społeczności kandydaci do zarządu OSM Foundation?
O tym oraz innych aktualnościach ze świata #openstreetmap dowiecie się w 540 wydaniu Tygodnika OSM.
Miłej lektury! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tygodnik OSM 540


#tygodnikosm <- tag do obserwowania/czarnolistowania

pokaż spoiler #gis #mapy #nawigacja #opensource #kartografia #ciekawostki

pokaż spoiler Wołam zainteresowanych: @archive, @Atropos, @bobby_sixkiller, @CherryJerry, @chrzczonki, @dad1111, @Epiktet_z_Hierapolis, @faxepl, @Grusznikow, @i_am_not_a_robot, @Kruk7, @l3zk, @LuxEtClamabunt, @mikenslin, @Mortas, @ondraszek, @PowaznyHeheszek, @Rafal___, @rosomak94, @schreder, @Sinklinorium, @wookash84

Lloyd 400 -…

Lloyd 400 – zachodnioniemiecki samochód z chłodzonym powietrzem silnikiem dwusuwowym, produkowany w latach 1953-1957 przez firmę Borgward. Powstało 106 tysięcy sztuk.
Tak, zachodni Niemcy mieli swojego Trabanta(jak się lepiej przyjrzeć, to takiego Syreno-Trabanta z wyglądu), niestety nie był z plastiku i miał o wiele słabsze osiągi – silnik o pojemności 386cm3 o mocy 12KM pozwalał go rozpędzić do max 75 km/h. Lloyd miał drewnianą ramę(jak wschodnioniemieckie AWZ P70), w przeciwieństwie do samonośnego Trabanta. Gabaryty obydwu pojazdów – długość, szerokość, rozstaw osi były bardzo podobne. Łączył je też nowoczesny napęd na przednie koła.
Ogólnie wygrywała w tym starciu myśl techniczna towarzyszy z wschodu.
#samochody #motoryzacja #ciekawostki #trabant

Jakob Bernoulli, matematyk i…

Jakob Bernoulli, matematyk i fizyk ze słynnej rodzinny szwajcarskich matematyków, w 1683 r., podczas badania procentu składanego, jako pierwszy podał przybliżenie stałej e (znanej jako liczba Eulera) – jednej z najważniejszych liczb w matematyce, obok takich liczb jak π czy i.

https://twitter.com/fermatslibrary/status/1333053862052323329

#fizycznenowinkifakera #nauka #matematyka #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu

Podczas przejścia cyklonu…

Podczas przejścia cyklonu „Gudrun” w Szwecji w 2005 roku zostały uszkodzone znaczne ilości drzewostanu, zdjęcie pokazuje drewno uzyskane tylko z przejścia owego cyklonu. #ciekawostki #nauka #katastrofa

Mamy miesiąc listopad, więc w…

Mamy miesiąc listopad, więc w ramach akcji Movember warto przypomnieć o samobadaniu!

Przysłowiowe “badanie jajek” jak policzyli naukowcy, przeciętnemu 22-latkowi zajmuje 23 sekundy, a przy okazji może uratować mu życie.

Rak jądra stanowi 2% wszystkich nowotworów u mężczyzn. Choroba ta najczęściej atakuje mężczyzn w wieku 20-35 lat. Zwiększone ryzyko nowotworu występuje u mężczyzn z tzw. wędrującym jądrem, u których jądro osadziło się w mosznie po 6 roku życia.

Mówi się o trzech najczęstszych objawach raka jądra, są to: niebolesna opuchlizna, obrzęk lub zgrubienie w jednym z jąder, tępy ból lub uczucie ciążenia w podbrzuszu, mosznie i pachwinie.

To badanie palpacyjne i ultrasonograficzne jest pierwszym korkiem w zdiagnozowaniu raka jąder. Co ważne rak jądra należy do jednych z najbardziej uleczalnych form raka.

W przypadku diagnozy chore jądro jest chirurgicznie usuwane. Dalsze leczenie zależy od rodzaju raka i stadium choroby. Warto wiedzieć, że przy usunięciu jednego jądra, często drugie jądro przejmując niejako funkcję usuniętego jądra, jest w stanie zapewnić pacjentowi płodność. Niekiedy jednak leczenie może prowadzić do trwałej bezpłodności. Dlatego też, przed rozpoczęciem leczenia zaleca się zdeponowanie nasienia w odpowiednich bankach nasienia.

Czy według badań faceci faktycznie wykonują sobie samobadanie jąder? Niestety nie jest to częsta praktyka. Według badań z 2015 roku aż 58% ankietowanych nie wykonuje tego badania. 34% z kolei wykonuje je bardzo rzadko, a tylko 8% systematycznie.

Jaka jest więc dobra technika samobadania jąder? Najlepiej jest robić to podczas ciepłej kąpieli, kiedy moszna jest rozluźniona. Każde jądro powinno badać się poprzez oburęczne delikatne uciskanie go. Ich powierzchnia powinna być gładka. Tak samo należy uczynić z powrózkiem nasiennym. Całe badanie nie powinno zająć dłużej niż 30 sekund.

Dlatego badaj się chłopaku i weź sprawy w swoje ręce!

Uwaga Mirabelki! Według piśmiennictwa to właśnie kobiety w wielu przypadkach jako pierwsze zauważają niepokojące zmiany w mosznie swoich partnerów.

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #onkologia #niebieskiepaski #rozowepaski #infografika #gruparatowaniapoziomu #nauka #rak

Ciekawa historią…

Ciekawa historią regionu.

#rzeszow #stalowawola #iiwojnaswiatowa #ciekawostki a że czasy mamy jakie mamy to i Mirków i Mirabelki z tagu #koronawirus wolam.

Mirasy, nie będę spamować o…

Mirasy, nie będę spamować o #blackfriday. Szybka akcja – jest dłużej trwająca promocja na książki/e-booki/audiobooki historyczne. Jeśli chcecie mieć z głowy prezent na Mikołajki czy Święta dla kogoś, kto się interesuje historią (a tacy ludzie z reguły książki kochają), to polecam zajrzeć na Wirtualne Targi Historyczne.

Do wyboru jest w sumie ponad 170 różnych publikacji z ośmiu kategorii, promki bywają duże. Akcja trwa do niedzieli, ale przynajmniej zaczęła się znacznie wcześniej niż te wszystkie blekfrajdeje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#historia #ciekawostkihistoryczne #histmag #ciekawostki #mikroreklama #swiatnauki #liganauki #swiatnauki #starszezwoje #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #rozowaihistoria #ksiazki #ebook #promocje #audiobook

Ulubiony szachista -…

Ulubiony szachista – Czarodziej z Rygi

Dla oponentów Tal także bywał nieznośny. Przekonał się o tym szesnastoletni Bobby Fischer na Turnieju Kandydatów w 1959 roku. „Czarodziej z Rygi” rozwalcował wówczas Amerykanina, wygrywając z nim wszystkie cztery partie w finałowej części rozgrywek. Głównie dzięki rozgromieniu Fischera łotewski szachista wywalczył wówczas prawo gry o tytuł mistrza globu.

Tal na wszelkie sposoby próbował wyprowadzić przeciwnika z równowagi. Kiedy Fischer głowił się nad kolejnym ruchem, Misza wstawał od stolika i wdawał się w głośne pogawędki ze swoimi sowieckimi kolegami. Bobby nie znał rosyjskiego, więc nie miał pojęcia, o czym jego rywal może z takim przejęciem rozprawiać. Doprowadzało go to do furii, ponieważ nie mógł się wyzbyć wrażenia, że Tal kpi sobie z niego, przedstawiając sowieckim arcymistrzom jakieś wyjątkowo oczywiste posunięcie, którego on sam z jakichś powodów nie potrafi dostrzec. Amerykanin próbował interweniować u sędziów, ale bez większych rezultatów. Po dwóch przegranych starciach podszedł zatem do trenera Tala i zagroził pobiciem Łotysza, jeśli ten nie zaprzestanie swoich sztuczek. A jego mina świadczyła, że nie rzuca słów na wiatr.

Fischer próbował odpowiedzieć przeciwnikowi pięknym za nadobne. W czwartym starciu z Miszą zmienił sposób gry. Zaczął najpierw zapisywać swój najbliższy ruch w formularzu, a dopiero potem wykonywał posunięcie bierką na szachownicy. Taki system stosowali zresztą na ogół szachiści radzieccy. Zmiana strategii nie uszła uwadze Tala. Gdy Łotysz spostrzegł, że Fischer wynotowuje w swoim kajecie wygrywające posunięcie, zaczął działać. – Musiałem wpłynąć na niego. Zmusić do zmiany decyzji – wspominał Tal. – Wstałem zatem z krzesła, spokojnie przeszedłem się po sali. Pożartowałem tu i tam, pomachałem widzom.

Na widok wyluzowanego rywala, Fischer spanikował. Wykreślił swoje doskonałe posunięcie i zdecydował się zagrać zupełnie inaczej. Jak się okazało – błędnie. Kilka posunięć później było już po partii. 4:0 dla „Czarodzieja z Rygi”.

– Wygrałbym ten turniej, gdyby Tal mnie nie oszukał – pisał potem rozgoryczony Fischer w liście do swojej matki.

Cały tekst – https://weszlo.com/2020/11/13/michail-tal-czarodziej-rygi/

#szachy #zainteresowania #ciekawostki

Nabil Jeffri jest to…

Nabil Jeffri jest to najmłodszy w historii kierowca który poprowadził bolid F1 podczas testu, który miał miejsce 1 września 2010, na dawnym lotnisku Duxford. Mimo iż w sezonie 2010 testy w środku sezonu były już zakazane, to regulamin dopuszczał wyjątki, takie jak testy aero na prostej płycie lotniska, właśnie szanse wykonania takiego testu otrzymał młody Malezyjczyk od zespołu Lotusa. W momencie testu Jeffri miał zaledwie 16 lat i 10 miesięcy. Przejazd ten był czystą akcją marketingową, nazwa Lotus w 2010 roku powróciła do F1 po 16 latach przerwy, zespół ten występował z malezyjską licencją, więc wybór malezyjskiego kierowcy do ustanowienia tego rekordu nie był przypadkowy. Pomimo kontaktu z F1 w młodym wieku, Nabil Jeffri nie osiągnął nic wielkiego w sportach motorowych, nigdy więcej nie miał on okazji przetestować samochodu F1, wprawdzie wiele lat później dostał się on do F2, lecz jego poziom sportowy był daleki od oczekiwań.

Przed testem Nabila najmłodszym kierowcą który testował samochód F1 był Nico Rosberg, który w grudniu 2002 roku przetestował Willamsa w wieku 17 lat.
#f1 #randomf1shit #ciekawostki

Obecnie: 90% Zimbabwańczyków…

Obecnie:
90% Zimbabwańczyków formalnie nie pracuje
Plaga uzaleznien od „syropu na kaszel”
Mlodzi czesto zajmuja sie szmuglowaniem i handlem narkotykami
Zimbabwe jest jedna z ostatnich gospodarek kontynentu

W roku 1980 pozbawiono wladzy bedacych w rządzie bialych.
W 2014 dlugo urzedujacy premier Zimbabwe Mugabe zakazuje posiadania ziemi bialym farmerom
Rok pozniej w 2015 urzedujacy premier Zimbabwe błaga farmerow o powrot i uprawe ziemi
W 2016 wybucha klęska głodowa i premier Mugabe prosi o 1,5mld $ w pomocy zywnosci by zapobiec klęsce

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #youtube

Rumaki Lizypa – znajdująca…

Rumaki Lizypa – znajdująca się w Wenecji grupa czterech wykonanych z brązu rzeźb przedstawiających konie, zdobiąca dawniej fasadę weneckiej bazyliki św. Marka (obecnie znajduje się tam ich kopia).

Pochodzące z niezachowanej kwadrygi (antyczny rzymski wóz kołowy) konie są jedynym tego typu zabytkiem zachowanym z czasów starożytności. Data ich powstania jest nieznana, rozciągana między IV wiekiem p.n.e. a IV wiekiem n.e. Brązowe, pozłacane z zewnątrz rumaki mają 2,35 m wysokości i 2,5 m długości. W środku są puste. Niektórzy przypuszczają, że jest to dzieło greckiego rzeźbiarza – Lizypa, lub jednego z jego uczniów.
#historia #ciekawostki #architektura #sztuka źródło

Irene Joliot-Curie, córka…

Irene Joliot-Curie, córka Marii Skłodowskiej i Pierre Curie, zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1935 roku

#fotohistoria #ciekawostki #brusilow12