Netflix: nowy serial…

Netflix: nowy serial historyczny „Barbarians”

Pojawił się trailer najnowszej produkcji Netflixa w tematyce starożytnego Rzymu – „Barbarians”. Serial opowiadać będzie masakrę w lesie Teutoburskim w 9 roku n.e. Premiera ma mieć miejsce w następnym tygodniu.

więcej: https://www.imperiumromanum.edu.pl/wpisy-goscinne/netflix-nowy-serial-historyczny-barbarians/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #rzym #ciekawostki #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #film

————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/

Abenomask Japoński prawnik,…

Abenomask

Japoński prawnik, Hiroshi Kamiwaki, pozwał rząd w związku z zatajeniem informacji o cenie jednostkowej masek wielokrotnego użytku oraz procedur związanych z ich zamówieniem. Według prawnika miało to na celu uniemożliwić debatę na temat rządowego programu i jego zasadności. Maski były dystrybuowane do japońskich domów w okresie od kwietnia do czerwca. Program rządowy został negatywnie przyjęty przez opinię publiczną – zastrzeżenia dotyczyły jakości materiału z których maseczki zostały wykonane oraz ich wielkość. Mały rozmiar sprawiał, że maseczka często nie zakrywała nosa i ust jednocześnie. Ponadto program był sporo spóźniony – ruszył w momencie, kiedy maseczki dostępne były już w sklepach.

Szacunkowy koszt dostarczenia 120 milionów maseczek to około 250 milionów dolarów. Cena jednostkowa wynikająca z tych szacunków to 1,4 dolara, kiedy cena paczki 30 maseczek jednokrotnego użytku w japońskich sklepach wynosi 9,50 dolara.
Rząd byłego premiera Abe Shinzo został oskarżony o niegospodarność a sam premier wielokrotnie narażał się na śmieszność, kiedy pojawiał się publicznie w za małej maseczce.

Hiroshi Kamiwaki domaga się odszkodowania wysokości prawie 6 tysięcy dolarów za opóźnienia w publikacji informacji.

#polityka #japonia #ciekawostki #azja #gruparatowaniapoziomu

SS-Obersturmführer Michael…

SS-Obersturmführer Michael Wittmann wraz z żoną Hildegard Burmester podczas ślubu 1 marca 1944 r. W środku z Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego stoi świadek pana młodego, czyli SS-Unterscharführer Balthasar „Bobby” Woll – jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy celowniczy w historii Panzerwaffe, pełniący ówcześnie tę funkcję w załodze Wittmanna. U góry po prawej widoczny brat pani młodej – Oberleutnant Hans Burmester

Zapraszam do obserwowania tagu #dookolarzeszy

#dookolarzeszy #iiwojnaswiatowa #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #wojna #niemcy

Ostatnio były wrzucane tu…

Ostatnio były wrzucane tu memy z porównaniem kierunku ludzika na znaku „Zakaz ruchu pieszych” w europie.

I były tam głosy, że się nie zgadza. Sprawdziłem i afaik się zgadza. Tylko u nas jest zakaz stania.

#ciekawostki #oc #polska #mapporn

To jest Witek (ten po lewej)….

To jest Witek (ten po lewej). Witek to połączenie człowieka z cyborgiem-jest niesmiertelny. Historia miała miejce na jednym z wielu wesel gdzie mamy przyjemność poznać bardzo wielu ludzi-lecz Witek długo zostanie nam w pamieci. Więc moze przybliże jego postać w postaci harmonogramu:-)
godz. 17.40 Witek zjawia sie na weselu niczym dźin z magicznej lampy
17.45 Witek otwiera pierwsza butelke wódki
18.00 ciepłe danie-Witek nakłada każdemu 18.20 Witek kończy rozlewac 3-cią butelke wódki
18.30 Po co mi ta marynarka?
19.00 Jego towarzysze kieliszka zaczynają odmawiać picia-on sie nie poddaje
19.30 Pierwszy taniec-ale zaraz, gdzie sie podział Witek?!?
19.35 Nasz cyborg wychodzi z kuchni- pił tam już ze wszystkimi
20.00 Huczna zabawa-król parkietu obraca wszystkie ciocie
21.00 A teraz idziemy na jednego- mocno widoczne znaki dzialania alkoholu, ale nie poddaje sie
21.45 Witek wypił juz z kazdym gosciem obecnym na weselu
22.30 Witek tanczy na krześle
22.32 o przepraszam-zaczyna wchodzić na stół
23.00 jego kompani sasiedzi przy stole mówią ze maja juz dość
23.10 Witek zaczyna pić na drugą nogę z każdym gościem po kolei
00.00 OCZEPINY!!! Witek gwiazdą wieczoru-zespół nie może wyjść z podziwu
00.50 Witek pomaga roznosić tort—polejcie jak juz u Was jestem
01.30 Witek przekroczył „DAWKĘ ŚMIERTELNĄ” trzykrotnie
02.00 Nieśmiertelnego przyprowadzaja do naszego baru;-) Co Ci podac?- www…. wwyyy…. wóóód….-czystej mi polejcie! ale nie w kieliszek-w ta dużą szklanke. – nasz klient nasz Pan! Prosze bardzo Panie Witku, tu są jeszcze owoce na zakąske. (ilość wódki widoczna na zdjeciu-poszło wszystko)
02.30 miło bylo z Wami ale musze iść jeszcze napić sie z zespołem-tak przynajmniej sobie to przetlumaczyłem z jezyka marsjańskiego
03.00 wszyscy kompani Witka śpią juz od 2 godzin w samochodach
03.20 Witek ponownie wkracza na parkiet-prawa fizyki zostały obalone
04.30 zaczynamy sie powoli zbierać z barem- Witek osusza stół wiejski
05.10 Koniec wesela-Witek pomaga obsłudze sprzątać… Na moje oko 13 promili… Nie wiem-nie umiem wytłumaczyć jak jest to możliwe, ale jednak- Witek przepił wódke;-)

#heheszki #wesele #slub #alkohol #ciekawostki #humorobrazkowy #pasta

witek zawsze bawi

Hej czy wiedzieliście, że…

Hej czy wiedzieliście, że Robert Makłowicz ze strony prababki ma armeńskie korzenie?
#gruparatowaniapoziomu #maklowicz #armenia #ormianie #karabach #amarena #ciekawostki #polska #gotujzwykopem

Odkryto grób rzymskiej…

Odkryto grób rzymskiej dziewczynki z III wieku n.e.

Archeolodzy odkryli grób rzymskiej dziewczynki z III wieku n.e., którą pochowano w antycznym Viminacium (wschodnia Serbia). Zachowany szkielet należał do 3-letniego dziecka.

Ciało pochowano w ołowianej trumnie wraz z licznymi cennymi przedmiotami. Na klatce położono złoty medalion, obok ciała znaleziono kamienie półszlachetne, kilka monet, przy uszach złote kolczyki, a na prawej dłoni miała złoty pierścionek w kształcie węża.

Znalezisko znajdowało się na obszarze, gdzie tego typu odkrycia są częste. Do tej pory natrafiono w Viminacium na ponad 15 tysięcy sarkofagów i trumien z czasów rzymskich; przy czym trumien ołowianych do tej pory wydobyto jedynie 30. Naukowcy mają podejrzenia, że pochowana dziewczynka mogła pochodzić z Bliskiego Wschodu, gdyż stamtąd pochodził zwyczaj chowania zmarłego w ołowianej trumnie.

Odkrycia dokonano w trakcie akcji archeologicznej mającej na celu zabezpieczenie dotychczasowych odkryć, w związku z intensywnym wydobyciem węgla w regionie.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/odkrycie-rzymskie/odkryto-grob-rzymskiej-dziewczynki-z-iii-wieku-n-e/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #rzym #ciekawostki #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici

————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/

Widać że wy macie te 16 lat…

Widać że wy macie te 16 lat czy coś. Sorry ale ja wychowałem się w latach 90tych i mieliśmy bravo girl, sailor moon, odlotowe agentki, oraz naprawdę masę masę masę rzeczy gdzie kobiety, pełnoletnie czy też nie, były przedstawiane w sposób seksowny. Jak ktoś mówi o seksualizacji dzieci to widać o czym myśli, czyli jest zwykłym pedofilem.

Od lat kobiety są przedstawiane tak by były atrakcyjne. To jest kobieca kultura i walka z tym to jakieś mega zboczenie i debilizm. Ile trzeba wam dowodów na to że po prostu babki żyją w takim świecie? Przecież pierwsze co robi nastolatka to staje na głowie by być atrakcyjna. Wiek 10-12 lat dla dziewczynki to już ten okres gdzie naprawdę mocno dbają o swój wygląd.

#polityka #bekazlewactwa #bekazpodludzi #ciekawostki #bekazlgbt #lgbt #konfederacja #netflix #cuties

W ostatnich 2 latach…

W ostatnich 2 latach zezłomowano zdecydowaną większość z 37 Jelczów M125M(Vecto) zakupionych przez PKM Katowice w latach 2003-2006. Zostało już tylko 6 sztuk.
Katowice były jedynym miastem, które zdecydowało się na zakup tego pojazdu w większej ilości(łącznie powstało ich 71). Model M125M był całkowicie niskopodłogowym bezpośrednim konkurentem Solarisa Urbino 12 i rywalizacją tą delikatnie mówiąc przegrał, co było jednym z gwoździ do trumny tego przedsiębiorstwa.
Nawiasem mówiąc w Katowicach nadal dzielnie trzymają się starsze od tych Jelczów Solarisy z 2002 roku. Warto też dodać, że 12 lat po wyprodukowaniu ostatniego autobusu marki Jelcz jest ich coraz mniej, niemniej w sąsiednim Sosnowcu nadal używa się 43 sztuki Jelcza Mastero, pojazdu z częściowo wysoką podłogą, w ramach ZTM pojawiają się one także na katowickich ulicach.
#kzkgop #katowice #komunikacjamiejska #jelcz #ciekawostki #komunikacyjneciekawostki #ztm #sosnowiec #autobusy

Ejtisowa czerwona…

Ejtisowa czerwona głowica

czyli

Ferrari Testarossa

Lata osiemdziesiąte są okresem pełnym paradoksów. Z jednej strony, po naszej stronie nieistniejącego już Muru Berlińskiego kojarzą się z kryzysem, biedą, ale i nadzieją na lepsze jutro, którym apogeum były zmiany jakie zachodziły w 1989 roku, zaś z drugiej, w kapitalistycznej części świata, były epoką mniejszych lub większych zmian w wielu aspektach życia. Same „ejtisy” doczekały się jeszcze w swoim czasie trwania pewnych symboli epoki, słów-kluczy, które niemal natychmiast kojarzą się z tamtym czasem – pośród nich, rzecz jasna, są także samochody.

Ferrari Testarossa jest jednym z takich symboli. Samochód powstał jako następca modelu 512 Berlinetta Boxer, będącego poprzednikiem 365 GTB/4 Daytona. Testarossa, nazwany tak od charakterystycznej czerwonej głowicy silnika, płaskiego dwunastocylindrowca o pojemności 4.9 litra i mocy 390 KM i o oznaczeniu Tipo F113, podobnie jak 512 BB, był dwuosobowym coupe z jednostką umieszczoną z tyłu auta i charakterystycznymi podnoszonymi światłami. Samo miano nawiązywało do modeli wyścigowych Ferrari – 500TR i 250 Testa Rossa. W przeciwieństwie jednak do Berlinetty, która była niezbyt komfortowym autem w oczach amerykańskich klientów – bo w tamtejszych odbiorców Ferrari celowało – był wygodnym i dobrze złożonym samochodem, szybko zyskując opinię komfortowego i dobrze wyposażonego auta sportowego, ale z kiepską widocznością do tyłu i nieco utrudnionym wsiadaniem.

Za projekt Testarossy odpowiadał zespół stylistów z Pininfariny, na którego czele stał Leonardo Fiovaranti – projektanci narysowali charakterystyczną niską i szeroką sylwetkę wozu, będącą rozwinięciem idei czysto klinowatych samochodów z lat 70. Wersja produkcyjna w większości pokrywała się z prototypem, który posiadał nieco inne światła w przednim zderzaku. Charakterystycznymi dla wozu elementami były otwory wentylacyjne po bokach auta, które kierowały powietrze do chłodnic, a także kratownica w tylnym pasie, skrywająca światła. Wspomniany silnik wywodzący się z podkręconej jednostki z 512 BB spięto z pięciobiegową skrzynią manualną w układzie „dogleg”, to znaczy z biegiem wstecznym w miejscu pierwszego biegu i „jedynką” naprzeciw „wsteka”. Samochód zaprezentowano na Paryskim Salonie Motoryzacyjnym w 1984 roku, gdzie został dobrze przyjęty; w tym samym roku Testarossa trafiła do produkcji.

Tak jak A310 czy SD1, Testarossa przechodziła modernizacje silnika i liftingi nadwozia, które – mówiąc wprost – miały coraz bardziej ukryć pochodzenie auta z początku lat 80-tych, które było widoczne w 1996 roku, kiedy wyprodukowano ostatnie sztuki modelu produkowanego wówczas jako F512 M.

pokaż spoiler hurr durr, tylko ałta bolzgie/z komuny som pudrowane hurr durr! _wscieklynosacz.jpg_

Poszczególne liftingi można poznać po samym nazewnictwie – najstarsze samochody są określane jako Testarossa, te z początku lat 90. jako 512TR, zaś najmłodsze – jako F512 M.

– 1984-91 – pierwsza wersja samochodu; wczesne egzemplarze posiadały pojedyncze lusterko montowane na słupku i koła montowane na pojedynczą centralną śrubę, późniejsze dwa lusterka montowane przy drzwiach (1987) i koła montowane na pięć śrub (1986); Testarossę napędzał silnik o pojemności 4.9 litra i mocy 390 KM, który pozwalał osiągnąć vmax na poziomie 290-295 km/h; pojazd ważył 1708 kg. Zbudowano ponad 7 tysięcy egzemplarzy.
– 1991-94 – pierwszy lifting auta, nazywanego odtąd 512TR; pojazd otrzymał nieco inny przedni zderzak, lekko zmodernizowaną deskę rozdzielczą z nowymi zegarami w miejscu wąskiej konsoli środkowej, nieco lepsze hamulce oraz mocniejszy silnik ze zmienionym układem dolotowym i wydechowym o mocy około 428 KM, pozwalając się rozpędzać do 314 km/h; waga spadła do około 1656 kg. Zbudowano około 2300 egzemplarzy.
– 1994-96 – druga i zarazem ostatnia modernizacja, zmiana nazwy na F512M, gdzie „M” miało oznaczać „modyfikacja”, zarówno po włosku jak i po angielsku; pojazd otrzymał nowe lampy w miejscu starych chowanych – wprowadzono także przednie dolne i tylne światła z modelu F355 – te ostatnie mocno odstawały od zastosowanej z tyłu żaluzji świateł. Moc silnika o oznaczeniu Tipo 113B wynosiła 441 KM, pozwalająca rozpędzić samochód do 315 km/h. Samochód zyskał rozkład mas wynoszący 42% na przód i 58% tył, względem 40-60% dla pierwszej Testarossy i 41-59% dla 512TR. Pomimo opinii bycia najlepszym modelem, samochód sprzedał się kiepsko – wyprodukowano tylko 501 egzemplarzy.

Ferrari Testarossa szybko stała się symbolem lat osiemdziesiątych, na równi z konkurencyjnym Lamborghini Countach czy DeLoreanem, będąc przedmiotem pożądania do dzisiaj, w szczególności auta z najstarszej serii. Niemały wpływ miał na to serial Miami Vice w którym używano białego egzemplarza, podarowanego przez Ferrari po tym, jak marka dowiedziała się o wykorzystywaniu kitcara wyglądającego jak Daytona; nawiązanie do serialowego auta miało miejsce w filmie Wilk z Wall Street w którym główny bohater poruszał się egzemplarzem pomalowanym na wzór tego z serialu, a także serii Grand Theft Auto , gdzie pojawił się jako Cheetah, oraz w odsłonach Vice City i Vice City Stories jako nieoznakowany wóz policyjny, będący nawiązaniem do serialowego auta. Poza tym, samochód pojawiał się w grach wyścigowych czy filmach i serialach. Sama Testarossa posłużyła za bazę do kilku prototypów, między innymi Mythosa, Testarossy Spider czy FZ93.

#autakrokieta #ferrari #samochody #motoryzacja #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #wlochy #miamivice #vicecity #80s no i w sumie #popup

pokaż spoiler Źródła: „Ferrari Testarossa” autorstwa C. Cheethama, z książki „Samochody sportowe – wyczynowe maszyny”; „Plakatowe superauta – Ferrari Testarossa” z serwisu Autoblog https://spidersweb.pl/autoblog/plakatowe-superauta-ferrari-testarossa/ oraz EN Wikipedia https://en.wikipedia.org/wiki/Ferrari_Testarossa

Kolejny modelik do mojej…

Kolejny modelik do mojej kolekcji radiowozów: Opel Ascona C – Straż Miejska Ustka, 1992 rok. Skala modelu to 1/43. Niestety miniatura ma nieco inny grill i wzór kołpaków niż pierwowzór (╯︵╰,)

Ascona C była pierwszym samochodem SM Ustka. W służbie do II połowy lat 90, kiedy zastąpił ją Polonez Caro Plus ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zdjęcie pierwowzoru w komenatrzu.

Więcej zdjęć modelu na moim blogu: https://www.modelewladka.pl/2020/09/opel-ascona-c-straz-miejska-w-ustce.html
Moja kolekcja radiowozów: https://www.modelewladka.pl/p/modele-polskich-radiowozow-1944-2017_22.html

#samochody #motoryzacja #opel #strazmiejska #modele143 #ciekawostki

Tak mi się przypomniało. Half…

Tak mi się przypomniało. Half Life: Alyx jest oparty na silniku Source 2. Source 2 to rozwinięcie silnika Source, który jest rozwinięciem silnika GoldSrc, który jest rozwinięciem silnika pierwszego Quake’a. W tym najnowszym topowym tytule VR od Valve zostało jeszcze trochę kodu ze srarego Quake’a z lat 90. Taka ciekawostka. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#pcmasterrace #gry #halflife #quake #ciekawostki