Pamiętacie memy z tymi ziomeczkami? Ten bez okularów to Tomek Czajka, który pracował w spaceX przy kapsule dragon, która dziś poleciała w pierwszym komercyjnym załogowym locie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Najpierw się z Ciebie śmieją, potem wysyłasz ludzi w kosmos 馃榾
#spacex #kosmos #ciekawostki
Miesi膮c: maj 2020
呕era艅skie kombi z radzieckim…
Żerańskie kombi z radzieckim rodowodem
czyli
FSO Warszawa 223/224K Kombi
Rozpoczęcie produkcji w nowo wybudowanej Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu darowanej Pobiedy M-20 przechrzczonej na Warszawę wiązało się z wieloma mniejszymi lub większymi konsekwencjami. Pomijając czasochłonność i przestarzały sposób produkcji, Warszawa była tworzona w jednej odmianie nadwoziowej, to jest czterodrzwiowym fastbacku z charakterystycznym garbem, który – co tu ukrywać – choć wygodny i przestronny dla pasażerów, to miał jednak słabe możliwości przewozowe. Ze względu na zapotrzebowanie instytucji państwowych, głównie szpitali, na wersje dostawczą mogącą być bazą do sanitarki, czy też osób prywatnych, rozpoczęto produkcję trzydrzwiowego modelu furgon, który był przeznaczony na rynek krajowy i eksportowy – jego też przerabiano na karetki. Niemałe znaczenie miał też eksport zagraniczny, z którego fabryka mogła pozyskiwać twardą walutę, potrzebną do zakupu nowych tłoczni czy rozwoju istniejących i nowych konstrukcji.
Prace nad pełnoprawną wersją kombi ruszyły jednak w latach 60. XX wieku – za podstawę do nowej wersji nadwozia posłużył wdrażany wówczas do produkcji model 203/204; dawcą wzmocnionej mechaniki był model Pick-up, który produkowano od lat 50. Za projekt nowej linii nadwozia odpowiadał Cezary Nawrot, zaś za technikę – Stanisław Łukaszewicz, który kierował pracami w Biurze Konstrukcji Nadwozia. Gotowy prototyp przedstawiono na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1965 roku, gdzie zdobył uznanie.
Warszawa 203/204 Kombi do tylnych drzwi była zwykłym sedanem o oznaczeniu 203/204, którego wprowadzono do produkcji rok wcześniej; za nimi, do końca długości pojazdu, znajdowała się zaprojektowana na nowo oszklona przestrzeń bagażowa, z równym dachem na całej długości auta – w tylnej części dachu zamontowano na stałe relingi bagażowe. W pasie tylnym zastosowano nową klapę bagażnika oraz zderzak z wkomponowanym podświetleniem tablicy rejestracyjnej; sama klapa była dzielona na wysokości podłogi – górna część po otwarciu umożliwiała dostęp do przestrzeni bagażowej, zaś dolna – do schowka, gdzie mieściło się koło zapasowe, klucze i podnośnik; można było też tam schować drobne części zamienne.
Pomimo wzmocnionej mechaniki i szerszego ogumienia, Kombi cechowało się małą ładownością, która wynosiła 45 kilogramów przy pięciu osobach, zaś przy dwóch – 255 kg; użytkownicy aut jednak przeładowywali pojazd, który miał wytrzymywać bez problemu ostre traktowanie. W porównaniu do sedana, obniżeniu uległa prędkość maksymalna – wersja z górnozaworowym silnikiem osiągała prędkość około 125 km/h, zaś dolnozaworowa – 115 km/h; zastosowano takie same silniki jak w sedanie, to jest górnozaworowy S-21 i dolnozaworowy M20.
Produkcja seryjna modelu 203/204 K, przechrzczonego potem na 223/224 K, rozpoczęła się w grudniu 1965 roku; sanitarkę na bazie Kombi wprowadzono dopiero w 1967 roku. Nielicznie wytwarzane Kombi były głównie kierowane na eksport, co sprawiło, że samych wozów zachowało się w Polsce niewiele. Ostatni egzemplarz wyprodukowano w 1973 roku.
#autakrokieta #samochody #motoryzacja #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #prl #fso
pokaż spoiler Źródła: „Kulisy Polskiej Motoryzacji – Najbardziej uniwersalna”, autorstwa Zbigniewa D. Skoczka, z czasopisma „Motor”, nr 32-33/2006, Auto Świat https://www.auto-swiat.pl/klasyki/oldtimer/klasyk-ktory-tworzyl-historie-fso-warszawa-223-k/4ex0d2e oraz Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/FSO_Warszawa#Warszawa_Kombi
Wiktoria艅skie akwarium…
Wiktoriańskie akwarium wykonane w 1875 roku
#fotohistoria #ciekawostki #brusilow12
Egzekucja 16-letniej…
Egzekucja 16-letniej Kornelii
Ta sprawa wstrząsnęła całą Polską. W lesie znaleziono ciało 16-letniej dziewczyny. Jej poszukiwania trwały 2 miesiące.
Kornelia ostatni raz była widziana 11 lutego 2020 roku. Potem słuch o niej zaginął. Rodzice niemalże natychmiast zgłosili zaginięcie swojej córki, przyjaciele i krewni szukali jej za pośrednictwem portali społecznościowych. Całe miasto jej szukało.
26 kwietnia na Łąkach Oborskich w Konstancinie, spacerujący mężczyzna zauważył fragment kurtki, który wystawał z ziemi. Pod warstwą liści i gałęzi leżały zwłoki młodej dziewczyny, które znajdowały się już w fazie rozkładu. Sekcja zwłok wykazała, ze to 16-letnia Kornelia.
W trakcie śledztwa udało się ustalić, jak wyglądały ostatnie chwile zmarłej nastolatki. W dniu zaginięcia miała się spotkać ze swoją koleżanką ze szkoły policyjnej – Martyną. Kornelia oraz Martyna pojechały wspólnie z chłopakiem Martyny – Patrykiem B. do Łęg Oborskich, gdzie chłopak strzelił jej kilkukrotnie w głowę z wiatrówki. Następnie dziewczyna była duszona i uderzona kilkukrotnie łopatą w głowę zarówno przez Patryka i Martynę. Ciało przenieśli do wykopanego uprzednio dołu i przysypali liśćmi.
Motywy zbrodni wciąż są niejasne, a zeznania pary wzajemnie się wykluczają. Mówi się o zazdrości Martyny o Kornelię, czy walce o wpływy ze sprzedaży narkotyków.
25-letniemu Patrykowi grozi dożywotnie pozbawienie wolności, 16-letnia Martyna ma być sądzona jak osoba dorosła, na proces czeka w schronisku dla nieletnich.
#ciekawostki #morderstwo #mordercy #kryminalistyka #zbrodnia
Kto艣 z was r贸wnie偶 lubi je艣膰…
Ktoś z was również lubi jeść hamburgery ze skórką?
Podobno jest tam najwięcej witamin.
#jedzenie #jedzzwykopem #ciekawostki
Najstarsze firmy na…
Najstarsze firmy na świecie
#swiat #ciekawostki #firma #statystyka l autor/źródło/post
Najg艂upsze rady wpajane…
Najgłupsze rady wpajane dzieciom. Ja zaczynam:
-Ciężką pracą ludzie się bogacą
-Nie wyróżniaj się, bądź pokorny
-Dobrze się ucz, dostawaj same piątki to w przyszłości będziesz dyrektorem, a nie robolem co zamiata ulice
-Ustępuj głupszym
-nie reaguj na zaczepki, znudzi im się, zobaczą że nie reagujesz to przestaną
-Słuchaj się starszych, oni lepiej wiedzą, bo swoje przeżyli
-Masz się zająć nauką, a nie swoimi pasjami, bo one ci chleba w przyszłości nie dadzą
-dziewczynom zaimponujesz byciem grzecznym oraz dobrymi ocenami w szkole
-nie pij alkoholu do póki nie będziesz dorosły
-siedź w domu co się będziesz włóczył po nocy po mieście, jeszcze kto cie pobije i okradnie
#depresja #przegryw #takaprawda #ciekawostki #nocnazmiana
Jad膮c dzisiaj sobie na #rower…
Jadąc dzisiaj sobie na #rower minąłem znana dobrze lokalsom „rzeźbę” która jest na tyle fajna że podzielę się nią z Wami – sympatyczna kózka i jej „pani” stoi sobie już kilkanaście lat na strzemiecinie – gdzie Wola się na nią potocznie „koza”. Według pewnych źródeł jednak nazwa tej instalacji to „Homeostaza” i została stworzona przez Guntera Hanke, w 1978 r. w ramach międzynarodowych plenerów rzeźbiarskich. Materiały ponoć pochodziły z lokalnych zakładów produkcyjnych.
Mimo, że obskurne ale z bardzo niewykorzystanym potencjałem – #grudziadz to typ miasta gdzie ciekawych rzeczy trzeba po prostu szukać samemu lub w asyście kogoś obeznanego z terenem. Jak będzie zainteresowanie to może przy dobrych wrzucę coś raz na jakiś czas jako że mniej tu bywam.
#polska #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu (chyba) #ciekawemiejsca #kujawskopomorskie
Chicago L – Chicagowska kolej…
Chicago L – Chicagowska kolej metropolitalna, jedna z najdłużej funkcjonujących tego typu na świecie(od 1892 roku). Zdjęcie wykonane w 1967 roku. #kolej #usa #ciekawostki #fotografia
28 maja 1995 roku. Krajobraz…
28 maja 1995 roku. Krajobraz po trzęsieniu ziemi w Nieftiegorsku, w Rosji.
Półwysep Kamczatka i sąsiadujące z nim wyspy są terenami bardzo aktywnymi sejsmicznie. Zbiegają się tutaj rowy oceaniczne, jeden ciągnący się od nieodległej Japonii i drugi rozciągnięty między Alaską i wschodnią Syberią, z łańcuchem wysp Aleutów. Wielokrotnie dochodziło tutaj już do bardzo dużych wstrząsów. Równocześnie jest to rejon obfitujący w złoża różnych kopalin.
Z tego ostatniego powodu w latach 60. na rosyjskim Sachalinie założono miasto Nieftiegorsk, będące domem pracowników zakładu naftowego. Zabudowa rozłożona była w zwartym kompleksie – większość mieszkańców mieszkała w 17 długich blokach, między którymi rozplanowano szkołę, klinikę i inne budynki publiczne. W najlepszych latach liczba mieszkańców przekraczała 5 tysięcy.
Od czasu zbudowania Nieftiegorska, w okolicy zdarzyło się niezbyt silne trzęsienie o sile 5,6 w skali Richtera, które nie wywołało szkód. Wydawało się więc, że mieszkańcy są bezpieczni. Niestety jednak inżynierowie nie docenili sily natury.
28 maja 1995 roku kilka kilometrów od miasta nastąpił bardzo silny wstrząs. Trzęsienie o sile 7,5 R miało płytkie ognisko, niespełna 11 kilometrów pod powierzchnią. W efekcie wstrząsy osiągnęły na powierzchni dużą intensywność, dochodzącą do 10 w skali Mercallego. Oznacza to wstrząs niszczący, podczas którego nie da się ustać na nogach. W całej okolicy utworzyły się głębokie szczeliny. Poprzeczny ruch ziemi wywracał pociągi stojące na bocznicy. Najgorsze były jednak szkody w mieście – w kilkanaście sekund zawaliły się wszystkie bloki mieszkalne. Piętra złożyły się aż o parteru, tworząc stosy gruzu. Spośród około 3 200 mieszkańców, pod gruzami zginęło 2100. Była to jedna z najgorszych katastrof w najnowszej historii Rosji.
Późniejsze analizy wykryły szereg błędów w projekcie miasta. Przede wszystkim teren potraktowano jako mało sejsmiczny, ze względu na to, że wstrząsy pojawiały się rzadko i zwykle nie były mocne. W zasadzie przy budowie fundamentów bloków założono parametry wytrzymałości, ścinania gruntu i obciążenia takie, jakie stosuje się na terenach asejsmicznych. Nie zastosowano podziału bryły na segmenty oddzielone szczelinami dylatacyjnymi ani osadzenia fundamentów na palach. Zignorowano też fakt, że przed budową miasta notowano w okolicy wstrząsy
Podczas trzęsienia fale mechaniczne nadeszły od najgorszej możliwej strony, w kierunku w poprzek długich bloków. Były to najwyższe budynki w mieście, pięciopiętrowe, stąd też najsilniej odciążały grunt pod sobą. Gdy fala mechaniczna zakołysała budynkami i wstrząsnęła gruntem, doszło do częściowego upłynnienia piasku, którego złoża rozciągały się pod miastem. Zbudowane jako monolity bloki rozsypały się na kawałki pod wpływem naprężeń z nierównomiernego osiadania różnych części.
Miasto nie zostało odbudowane. Po uprzątnięciu ruin ustawiono w nim pomnik ofiar.
Co ciekawe, nie była to pierwsza taka katastrofa w rejonie. W 1952 roku na Kurylach trzęsienie ziemi o sile 9 R zniszczyło miasto Sieviero-Kurylsk. Tuż po wstrząsie mieszkańcy uciekli na wzgórze, bojąc się pożaru i wysokiej fali, jaka pojawiła się w porcie. Po kilkunastu minutach uznali, że niebezpieczeństwa już nie ma i powrócili. Wtedy z morza wystąpiła 18 metrowa fala tsunami, która zmiotła wszystkie budynki, zabijając 2300 osób. Miasto odbudowano na wyżej położonym terenie.
#trzesienieziemi #geologia #katastrofa #rosja #ciekawostki
Str贸j protestuj膮cych w Hong…
Strój protestujących w Hong Kongu
#ciekawostki #hongkong #anarchokapitalizm #akap #libertarianizm
Fun fact #ciekawostki…
Fun fact #ciekawostki #heheszki
Poniższy mem w USA wykorzystywany jest w celu kpin z prezydenta Donalda Trumpa, stąd też wykorzystano jego charakterystyczne włosy,
w Polsce natomiast, stanowy satyre wymierzoną w niewłaściwe zachowania kobiecej części populacji.
Jak g艂osowano nad poprawkami…
Jak głosowano nad poprawkami #konfederacja
#ciekawostki #sejm #polityka
O ja ci臋. 呕e zm臋czonej…
O ja cię. Że zmęczonej kobietomamy, do laski
#ciekawostki #twarz #kobieta
#podroze #ciekawostki…
#podroze #ciekawostki
Ranking mocy paszportu
Najmocniejszym paszportem moga pochwalic sie obywatele Zjednoczonych Emiratow Arabskich, moga oni podrozowac do 178 krajow bez wizy. Na ostatnim miejscu ulokowal sie paszport Afganistanu dajacy prawo do podrozy do 35 krajow bez wizy. Polski paszport plasuje sie na 5 miejscu obok miedzy innymi Wegier, Slowacji, Litwy, Wloch i Singapuru pozwala na podroz do 168 krajow bez wizy.
Mieli艣cie wycinany wyrostek?…
Mieliście wycinany wyrostek? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nasz organizm jest pełen tajemnic. Przykładem tego może być tzw. “ślepa kiszka”, czyli inaczej mówiąc wyrostek robaczkowy. Literatura medyczna nie wyjaśnia jego roli, choć domniemywa się, że ze względu na dużą ilość tkanki chłonnej w jego świetle, może on spełniać rolę w systemie odpornościowym. Co jednak prowadzi do jego zapalenia?
Małe światło wyrostka robaczkowego sprzyja jego zatkaniu. Najczęściej odpowiedzialne są za to kamienie kałowe. Zdarza się jednak, że do zapalenia mogą prowadzić zmiany guzowate, a nawet pasożyty.
Uciskanie ściany wyrostka przez kamień kałowy, może prowadzić do niedokrwienia i martwicy ściany wyrostka. Nieleczona choroba może prowadzić do rozlanego zapalenia otrzewnej, co jest stanem zagrożenia życia.
Objawami OZWR są: rozlany, uogólniony ból brzucha, nudności, wymioty czy utrata apetytu. Trzeba jednak pamiętać, że ból towarzyszący nie musi być znacznie nasilony, z kolei wymioty czy gorączka mogą nie występować w ogóle.
Mogłoby się wydawać, że diagnozowanie zapalenia wyrostka jest proste. W rzeczywistości, jak podaje literatura aż 40% wycinanych wyrostków, było później opisywanych przez patologów jako “structura normalis”.
Według autorów publikacji z 20 tysięcy appendektomii w Polsce, aż 4-8 tysięcy z nich było wykonanych niepotrzebnie. U kobiet najczęściej OZWR było mylone z zapaleniem przydatków, a u mężczyzn z zapaleniem krezkowych węzłów chłonnych.
Podstawową metodę leczenia tej jednostki stanowi zabieg operacyjny usunięcia wyrostka. Obecnie wykonuje się go techniką tradycyjną (przez cięcie), co nazywamy laparotomią lub za pomocą laparoskopu.
Co ciekawe, w niektórych przypadkach może dojść do powtórnego zapalenia wyrostka, a raczej zapalenia kikuta wyrostka robaczkowego, czyli nadmiaru niewyciętej tkanki, która po nim pozostała.
Ciekawostka: W 1961 roku chirurg Leonid Rogozow przeprowadził appendektomię na sobie samym, ze względu na zbyt dużą odległość do najbliższego szpitala. Zabieg trwał 1 godzinę 45 minut.
Inne medyczne ciekawostki: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/
#medycyna #medyczneobrazki #lekarz #doktor #szpital #operacja #ciekawostki #dwafartuchy #nsfw
#ciekawostki #komputery…
#ciekawostki #komputery #elektronika #programista15k #wykop30plusclub #gimbynieznajo
Jeśli ktoś z Mirków do tej pory jest przyzwyczajony do układu klawiatury z maszyn do pisania (PN 87) bądź ma ból tyłka z powodu konieczności wciskania Altów i braku dostępu do niektórych znaków i diakrytyków zagranicznych w odróżnieniu od układów z reszty Europy, to pod tymi linkami jest dostępny alternatywny układ oparty na tym z komputerów Mazovia (1986), z wersją znacznie rozszerzoną o znaki w standardzie Unicode, wzorem niemieckiego standardu T3 (rozszerzony), US-International i Finnish multilingual. Wszystkie pozycje Alt i Alt+Shift zajęte ( ͡° ͜ʖ ͡°) Znacząco bije na głowę szajs zwany PL-214.
Jako że niemiecka wersja normy to DIN 2137, to zawołam też tag #2137 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Znaki możliwe do otrzymania przy użyciu martwych znaków:
˛ ą ę į ų
˙ ċ ż ė ġ ı ŀ
´ ć ń ó ś ź á é í ú ý ŕ ĺ
¨ ä ë ï ö ü ÿ
ˇ č ř š ž ď ť ě ň ľ
^ â ê î ô û ĉ ĝ ĥ ĵ ŝ ŷ ŵ
˘ ă ĕ ĭ ŏ ŭ ğ
° å ů
˝ ő ű
¸ ç ş ţ ģ ķ ļ ņ ŗ
~ ã ĩ ñ õ ũ
– đ ħ ł ŧ
` à è ì ò ù
¯ ā ē ī ō ū
Układ do pobrania i zainstalowania na stronie https://megawrzuta.pl/download/0fe0b159e06e29149e3e93fe132f5a53.html
Plik klc z układem wykonany w MSKLC https://megawrzuta.pl/download/4da6edc0aeb74a27d7a122fe2c91fe61.html
Polecam.
Gda艅ski staromiejski ko艣ci贸艂…
Gdański staromiejski kościół św. Brygidy.
„W 1374 roku Gdańsk stał się przystankiem w drodze przedziwnego korowodu i okazało się, że ten krótki epizod niósł za sobą duże zmiany – nie tylko dla wspólnoty pokutnic, ale również dla całego fragmentu Starego Miasta, w którym wznosiła się ich kaplica pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. W orszaku ciągnącego z samego Rzymu znajdował się sarkofag, do którego złożono szczątki szwedzkiej mistyczki, zmarłej przed rokiem w Wiecznym Mieście. W ostatniej drodze kobiecie towarzyszyła liczna grupa szwedzkiego rycerstwa oraz możni Kościoła.
Otoczona nimbem świętości jeszcze za życia, Brygida była wyjątkową kobietą swoich czasów. Procesja z jej grobowcem została powitana przez samego wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode; później sarkofag został wystawiony na widok publiczny w kościele Mariackim, a strzegli jej rycerze zakonni. W pewnym momencie relikwie były przeniesione do kaplicy św. Marii Magdaleny, gdzie przez dwa tygodnie były czczone przez pokutnice, ponieważ zła pogoda uniemożliwiła transport do Szwecji. Kult św. Brygidy rozprzestrzenił się szybko nie tylko w Gdańsku, ale również w całym regionie, w dużej mierze dzięki działaniom Krzyżaków.
Kim była św. Brygida i dlaczego jej postać cieszyła się taką popularnością? Przyszła mistyczka była córką jednego z najbogatszych szwedzkich możnowładców – była spokrewniona z samym królewskim rodem Folkungów. Jako czternastolatka wyszła za mąż za Ulfa Gudmarssona, i swoją młodość spędziła przede wszystkim w roli żony i matki – urodziła aż ośmioro dzieci. Głęboko religijna, używała swojej pozycji społecznej aby pomagać potrzebującym kobietom. W 1341 r. wraz z mężem wyruszyła na pielgrzymkę do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela; niedługo po ich powrocie Ulf zmarł, a Brygida postanowiła całkowicie podporządkować swoje życie duchowości i pomocy ubogim.”
#historia #ciekawostkihistoryczne #gdansk #trojmiasto #ciekawostki