99/100 Kitku, a dlaczego masz takie wielkie uszy?
Spójrz w lustro, się znalazł, Banderas zasrany…
Kocie uszy są niezwykłe. Nie dość, że dumnie wieńczą głowę kota, to jeszcze w każdym z nich znajdują się aż 32 mięśnie. Taka budowa zapewnia swobodę ruchu i pozwala obrócić ucho o 180 stopni, aby wychwycić źródło pochodzenia nawet najcichszego szelestu. I to niezależnie od siebie!
Kocie ucho dzieli się na trzy główne części: ucho zewnętrzne, ucho środkowe i ucho wewnętrzne. Ucho zewnętrzne składa się z małżowiny usznej, dużej trójkątnej klapki i kanału słuchowego. Odebrane fale dźwiękowe kierowane są przez kanał słuchowy do ucha środkowego, gdzie zbiór małych kości przesyła wibracje do ucha wewnętrznego. Wszystkie małe elementy i części – bębenek uszny, kosteczki słuchowe i ślimak – współpracują ze sobą, aby zapewnić mruczkowi słuch doskonały, który może wychwycić najcichszy szmer.
Uszy też mówią wiele o nastroju kocurka. Wyprostowane zwrócone do przodu zdradzają, że kot jest czujny i czymś zainteresowany. Z kolei uszy zwrócone do przodu, ale jednocześnie lekko pochylone do tyłu lub delikatnie obrócone na boki oznaczają, że kot jest zrelaksowany. Uszy, które położone są na bok, przeważnie oznaczają strach i nieufność. Należy pamiętać, że koty ze spłaszczonymi uszami mogą zaatakować, gdy ich właściciele zignorują ostrzeżenie. Koty instynktownie spłaszczają swoje uszy, kiedy są podenerwowane lub gniewne, by ochronić je przed pazurami czy zębami podczas walki.
Psy słyną z doskonałego słuchu – jednak koty mają lepiej rozwinięty ten zmysł. Rozpoznają dźwięki znacznie wyższe niż ich psi koledzy, natomiast zdolność do wykrywania dźwięków niskich – jest u obu tych gatunków na tym samym poziomie.
Koty wykrywają nawet drobne różnice w tonie dźwięki (różniące się od siebie 1/10 tonu!) – dzięki temu łatwo im się zorientować jakie zwierzę (małe, duże, drapieżnik) zbliża się w jego kierunku.
To w uchu środkowym kota znajduje się narząd równowagi – głęboko w uchu są trzy półkoliste kanały wypełnione płynem i pokryte włoskami. Kiedy kot się porusza – płyn wprawia włoski w ruch – dalej informacja przekazywana jest do mózgu. To dzięki temu narządowi kot potrafi chodzić po płocie czy spadać na cztery łapy. Oczywiście w granicach możliwości 🙂
Mutacje genów powodują dziwne kształty uszu. I tak na przykład uszy Szkockich Foldów są klapnięte, a Amerykańskich Curl – wywinięte na zewnątrz. Takie kształty uszu są spowodowane mutacjami genów, które budują chrząstkę ucha. Za to aż 80 procent kotów białych mających niebieskie oczy rodzi się zupełnie głuchymi.
#100kocichciekawostek #koty #ciekawostki