103 do Choroszczy jak to mówią w Białymstoku 😉
Koty potrafią chować i wysuwać pazury. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak to naprawdę działa. W rzeczywistości „schowane” pazury wcale nie są do końca „schowane” – bliższe prawdzie byłoby określenie „cofnięte”. Jeśli przyjrzysz się uważnie łapkom swojego odpoczywającego kota, zobaczysz, że kocówki pazurów są widoczne spomiędzy kępek futra.Czasem można usłyszeć, jak podczas chodzenia po panelach kot „stuka”, oznacza to, że końcówki pazurów są za długie i wymagają przycięcia. Zresztą mechanizm chowania/cofania pazurów działa tylko w przednich łapkach – tyle są zawsze wysunięte. Skomplikowany mechanizm wciągania i wysuwania pazurów składa się ze ścięgien i wiązadeł. Po wnikliwych badaniach okazało się, że wciąganie pazurów jest biernym efektem napięcia ścięgien. Energia jest zatem potrzebna nie do chowania pazurów, lecz ich wysuwania.
Kocie pazury rosną przez całe życie i wymagają przycinania. W przeciwnym razie pazurki mogą przerastać, zakrzywiać się i prowadzić do różnych nieprzyjemnych komplikacji. Kocie pazury mają budowę warstwową – w miarę ich wzrostu, wierzchnia okrywa podlega wymianie. Można powiedzieć, że mruczek zrzuca ją niczym wąż skórę. Do ostrzenia pazurów przednich łap może służyć pień drzewa, fotel lub specjalna „drapaczka”, czyli kocie drzewo. Wygląda to nieco inaczej niż ostrzenie noża: kot drapiąc pozbywa się zrogowaciałych zewnętrznych bocznych warstw stępionego pazura, odsłaniając nową, ostrą. W środkowej części pazur jest bowiem znacznie twardszy od boków i wolniej się ściera. Z tylnych łap stępioną warstwę pazurów po prostu odgryza.
Kocie pazury umożliwiają walkę i obronę, skuteczne polowanie, a także wspinanie się po różnych powierzchniach. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że decydują o kociej zdolności przetrwania – dlatego wymagają szczególnej ochrony i troski. Koty używają pazurów bardzo często, zwłaszcza podczas drapania i wspinaczki. Koty wychodzące mogą ich użyć, jako formę samoobrony przed różnego rodzaju zagrożeniami. Ponadto, drapiąc o pionowe powierzchnie, koty rozciągają swoje ciało.
Pazury również są bardzo ważne w kontekście kociej komunikacji. Drapiąc, mruczek oznacza terytorium i informuje inne koty o swojej obecności. Kluczowy jest jednak zapach, który uwalniają podczas drapania specjalne gruczoły umiejscowione na poduszeczkach łap. To jeden z powodów, dla których nie da się stłumić potrzeby drapania – można ją tylko przekierowywać.
#100kocichciekawostek #koty #zwierzaczki #ciekawostki